17 Kasım Dünya Prematüre Günü – Prematüre Nedir?

Hamilelik 9 ay 10 gün olarak bilinse de çok az bir anne bu tarihi tamamlayıp doğum yapmaktadır. O yüzden hamileliğin 38. ila 42. haftasında gerçekleşen doğumlar normal olarak kabul edilmektedir. Fakat doğum 37. haftadan önce gerçekleşirse doğan bebeğe prematüre denir.

Ülkemizde doğan bebeklerin yaklaşık her 10 bebekten 1’i prematüre olarak doğmaktadır.Prematüre doğan bebeklere gerekli sağlık koşullarının sağlandığı ve uzmanlaşmış hekimler tarafından özel bakım yapılmalıdır. Dünyada farkındalığı artırmak ve yenidoğan bebek ölümlerinin azaltmak için 17 Kasım Dünya Prematüre günü olarak anılmaktadır.

Ülkemizde bu konuda Türk Neonatoloji Derneği oldukça aktif rol almaktadır. Prematüre bebeklerin hayata tutunabilmeleri ve yaşam kalitelerini artırmayı amaçlayan Türk Neonatoloji Derneği, uzmanlaşmış hekim, hemşirelerin eğitimi ve farkındalık kampanyaları ile yenidoğan ölümlerini azaltmayı planlamaktadır. Son yıllarda bu alanda faaliyet gösteren sağlık kuruluşu ve personelinin özverili çalışmaları sayesinde yenidoğan ölüm oranlarında önemli bir düşüş gerçekleştiğini belirtilmektedir.

Güzel çalışmalara imza atan Türk Neonatoloji Derneği’nin 17 Kasım Prematüre Günü için hazırladığı videoya aşağıdan göz atabilirsiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir