Anne-babalara tavsiye filmler

Anne – Babaların İzlemesi Gereken 10 Film

Çocuklarımız büyüdükçe anne-babalar olarak bizde çocuklarımızla beraber yeni şeyler öğreniyoruz. Yeni şeyler fark edip davranışlarımızı ve hatta alışkanlıklarımızı dahi değiştirebiliyoruz. Mevzu çocuk gelişimi olunca anne-babalar olarak kendi hayatlarımızı bir kenara bırakabiliyoruz. Tüm bunları yaşarken tek amacımız çocuğumuzu daha iyi anlamak ve nasıl yaklaşmamız gerektiğini bulmak.

Bazen filmler ve kitaplar çocuklar konusunda farkındalık yaratma konusunda oldukça etkili olabiliyor. Özellikle çocuğun gözünden hislerini anlatabilmek adına filmler önemli yer tutuyor. Aileler olarak çocuklarımızın gelişiminde daha iyi rol alabilmek adına kendimizi geliştirmemi gerekmektedir.

Farkındalık yaratma konusunda oldukça önemli ve uzmanlar tarafından da tavsiye edilen 10 filmi sizinle paylaşacağım.

 

120

120

1-) 120 (2008 – Türkiye)

2008 yapımı bir Türk filmdir. 1. Dünya Savaşı sırasında Van’dan sınıra cephane taşıma görevini üstlenen 12-17 yaşları arasındaki 120 kahraman çocuğun hikayesidir. IMDb’de 7,3/10 puan almıştır.

 

 

3 Idiots - 3 Aptal

3 Idiots – 3 Aptal

2-) 3 Aptal – 3 Idiots (2009 – Hindistan)

2009 yapımı bir Bollywood filmidir. Hindistan yapımı olan film eğitim sistemini eleştirmekle birlikte üç arkadaşın dostluklarını konu almaktadır. Konusu, işlenişi ve verdiği mesaj bakımından çok farklı bir film olan 3 Aptal, 3 saatlik süresine rağmen sürükleyicidir. İzleyenlere hayata bakış açısını sorgulatıyor. IMDb’de 8,4/10 puan almıştır.

 

 

Babam ve Oğlum

Babam ve Oğlum

3-) Babam Ve Oğlum (2005 – Türkiye)

2005 yapımı bir Türk filmdir. Senaryosunun ve yönetmenliğini Çağan Irmak’ın üstlendiği efsane filmdir. Ege’deki köyünden gazetecilik okumak için ayrılan gencin yıllar sonra oğluyla beraber yeniden köyüne dönüşünün anlatıldığı filmde 12 Eylül Darbesine de değinilmektedir. Özellikle olayların bir çocuk bakış açısıyla gösterilmesi biz ebeveynler için oldukça değerlidir. IMDb’de 8,7/10 puan almıştır.

 

 

Children Of Heaven - Cennetin Çocukları

Children Of Heaven – Cennetin Çocukları

4-) Cennetin Çocukları – Children Of Heaven (1997 – İran)

1997 yapımı bir İran filmidir. Filmde Ali ve Zehra adındaki 2 kardeşin yaşadıkları zorlukları ve sorunların üstesinden gelme çabalarını anlatıyor. Yoksulluk içerisindeki hayatlarına rağmen kardeşlerin birbirine olan destekleri oldukça etkileyici. IMDb’de 8,4/10 puan almıştır.

 

Cinderella Man

Cinderella Man

5-) Külkedisi Adam – Cinderella Man (2005 – ABD)

2005 yapımı bir ABD filmidir. Cinderella Man lakabıyla bilinen boksör James J. Braddock’un gerçek yaşam öyküsünde dayanmaktadır. Filmde Braddock ve ailesinin sıkıntılı yılları ve verdikleri yaşam mücadelesini konu alınıyor. Aile bağları ve fedakarlık gibi bir çok konuda örnekler yer almaktadır.Film, bir boks hikayesinden çok daha fazlasını anlatıyor. IMDb’de 8,0/10 puan almıştır.

 

Life is Beautiful - Hayat Güzeldir

Life is Beautiful – Hayat Güzeldir

6-) Hayat Güzeldir – Life Is Beautiful (1997 – İtalya)

1997 yapımı bir İtalya filmidir. 2. Dünya Savaşı sırasında karısı ve oğlu ile Yahudi kamplarına götürülen Yahudi bir babanın ve yahudi olmayan bir annenin çocuklarını korumak için yaptıkları anlatılmaktadır. Film her iki yarısında farklı hislere girmenize neden olmakla beraber anne-babaların çocukları için neler yapabileceğini göstermektedir. IMDb’de 8,6/10 puan almıştır.

 

Taare Zameen Par - Her Çocuk Özeldir

Taare Zameen Par – Her Çocuk Özeldir

7-) Her Çocuk Özeldir (Yerdeki Yıldızlar) -Taare Zameen Par (2007 – Hindistan)

2007 yapımı bir Bollywood filmidir. Disleksi bir çocuğun hikayesini anlatmaktadır. Ailesi ve çevresi tarafından tembel ve geri zekalı muamelesi gören bir çocuğun tanıştığı bir resim öğretmeni ile değişen hayatını ve kaydettiği başarılar anlatılmaktadır. Gözlemin ve çocuklara doğru yaklaşma şeklinin neler başarabileceğinin kanıtıdır. IMDb’de 8,5/10 puan almıştır.

 

Dead Poets Society - Ölü Ozanlar Derneği

Dead Poets Society – Ölü Ozanlar Derneği

8- ) Ölü Ozanlar Derneği – Dead Poets Society (1989 – ABD)

1989 yapımı bir ABD filmidir. Film 1959 yılında geçmektedir. Farklı bir edebiyat öğretmeninin disiplinli bir okulda öğretmenlik yapmaya başlamasıyla öğrencilerinin hayatına dokunmasını konu almaktadır. Dünyaya farklı açıdan bakmak, özgürlük, hayatı anlamak gibi bir çok kavramı irdelemektedir. IMDb’de 8,0/10 puan almıştır.

 

Black - Siyah

Black – Siyah

9-) Siyah – Black (2005 – Hindistan)

2005 yapımı Hint filmdir. Bu filmin uyarlaması Benim Dünyam ismi ile Türkiye’de çekilmiştir. Uğur Yücel ve Beren Saat baş rollerini paylaşmıştır. Filmde kör ve sağır bir kızın bir öğretmen sayesinde nasıl hayata tutunduğunu anlatmaktadır. IMDb’de 8,3/10 puan almıştır.

 

The Pursuit Of Happyness - Umudunu Kaybetme

The Pursuit Of Happyness – Umudunu Kaybetme

10-) Umudunu Kaybetme – The Pursuit Of Happyness (2006 – ABD)

2006 yapımı bir ABD filmidir. İşleri konusunda şansızlıklara uğrayan bir babanın eşinin terk etmesi sonucu çocuğuyla yaşadığı hayat mücadelesi konu edilmektedir. Bir babanın çocuğu için yapabileceklerini gösteren film oldukça etkileyici sahneler içermektedir. IMDb’de 8,0/10 puan almıştır.

 

BONUS Ters Yüz – Inside Out (2015 – ABD)

Inside Out - Ters Yüz

Inside Out – Ters Yüz

2015 yapımı bir ABD filmidir. Pixar Animasyon Stüdyoları tarafından üretilmiş bir film olan Ters Yüz, her ne kadar çocuk filmi gibi lanse edilse de ebeveynler için oldukça önemli mesajları ve anlamları içermektedir. Bir çocuğun zihnindeki neşe, üzüntü, korku, öfke ve tiksinti duygularını nasıl yaşadığı konusunda farklı bir bakış açısı getirmektedir. Ebeveynler olarak bizlerin öğreneceği bir çok konuyu içermektedir. IMDb’de 8,2/10 puan almıştır.

Sizde beğendiğiniz ve anne-babaların kesinlikle izlemesi gerek diye düşündüğünüz filmler varsa yorum olarak yazabilirsiniz. İyi seyirler…
 

 
Buradaki tavsiyelerim anne babaların izlemesi içindir. İçerisinde kültürümüze veya ahlaka aykırı sahneler içerebilir. Anlatılan konu ve içerik bakımından tavsiye edilmektedir.
 

 

Yazıyı Değerlendirin
  • İçerik
5
Sending
User Review
5 (5 votes)1 Yorum “Anne – Babaların İzlemesi Gereken 10 Film

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir