Anne Beslenmesi

Kaliteli bir emzirme sürecinin sağlanmasında annenin beslenme düzenini oluşturması oldukça önemlidir. Bebeğinizi emzirdiğiniz için vücudunuzda halsizlik, enerji kaybı ve sütte azalmalar görülebilir. Bu durumu normale indirgememiz gerekmektedir. Bazı eski alışkanlıklardan ötürü emziren anneye ne yemek olursa bol bol verilmektedir, bu doğru bir beslenme biçimi değildir. Yemeklerimizdeki yağ oranına dikkat etmek zorundayız yoksa bu bize tekrardan kilo olarak dönecektir.
Annenin bu dönemde güç kaybı yaşamamak, aynı zamanda kilosunu muhafaza etmek için lifli gıdalar tüketmesi gerekmektedir. Emzirme ile bolca vitamin kaybedeceğinden meyve ve sebzelerden tüketmesi ve ana öğünler dışında ara öğünlerde doğal meyve suyu ve çaylardan tüketmesi gerekir. D vitamini dışında tüm vitaminleri yiyeceklerden almak mümkündür. D vitamini eksikliğini güneşlenerek sağlayabilirsiniz bu da sütünüzün kalitelenmesini sağlayacaktır.
Kalsiyum alımına dikkat edilmelidir. Süt, peynir, yoğurt mutlaka güne başlarken tüketilmelidir. Bunun yanında yeşil salatalarda kıvırcık, maydanoz, göbek, tere, roka, semizotu gibi yine vitamin ve mineraller açısından iyi beslenmenizi sağlayacaktır.
Haftada iki defa mutlaka baklagiller alımına dikkat edilmelidir. Nohut, fasulye, barbunya gibi yiyecekler hem sizi besleyecek hem de sütünüzün artmasını sağlayacaktır. Sebze ve meyvelerde yeterli tuz olmadığından dolayı iyotlu tuz alımına dikkat edilmelidir, yemeklerde kullanılmalıdır.
Yemekleri daha yavaş ve daha iyi çiğneyerek yemek, kimyon kullanmak yine bebeğinizdeki kolik (gaz sorunu) ortadan kaldıracaktır.
Bunun yanında bulgur pilavı ve bozada sizi beslediği kadar sütünüzün de artışında etkili olacaktır.
Emziren bir annenin gün içerisinde süt, yoğurt, sebzeli et yemeği, baklagiller ve doğal çaylardan tüketmesi önemlidir. Bunun yanında en büyük önem teşkil eden su tüketimidir. Vücudunuz çok fazla sıvı kaybettiğinden su tüketimi normaldekinden daha fazla olarak sağlanmalıdır.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir