Anne Sütünü Arttıran Besinler

Her anne bebeğinin ne kadar süt emdiğini tam olarak kestiremediği için acaba bebeğim aç kalmış mıdır endişesi içindedir. Bebek için en sağlıklı ve tek besin anne sütü olmalıdır. Bazı anneler sütün dışarıya fışkırmamasından dolayı sütünün az olduğunu zannetmektedir fakat sütün dışarıya fışkırma durumu tamamen meme uçlarının yapısı ile ilgilidir. Sütün az ya da çok olması ile hiçbir alakası yoktur. Siz gerekli besin ve vitaminleri aldığınız sürece hem bebeğiniz hem de sizin için sağlıklı ve yeterli bir emzirme süreci sağlanacaktır. Her annenin sütü bebeğine yetecek düzeydedir. Yetmediği durumlar oldukça azdır. Ama çevreden gelen bu çocuk aç doyurmadın mı sütün yetmiyor mu gibi sorular anneyi tedirgin etmenin yanı sıra yetersizlik hisside oluşturmaktadır. Bebekler genel olarak akşam olduğunda çok fazla ağlar siz sütün yetmediğini düşünebilirsiniz fakat uzman görüşlerine göre bunun sütün yetmemesi ile alakası yok. Hem sizin hem de bebeğiniz için sütünüzü daha kaliteli hale getirebilecek besinleri şu şekilde sıralayabiliriz:

Öncelikli olarak anne bol bol su tüketmelidir.

ÇEMEN OTU TOHUMU: Genellikle Hint mutfağında kullanılan, çemen otu sütün artmasında etkilidir. 2 hafta boyunca çemen otu tüketiminin anne sütünün arttırdığı belirgin oranda gözlemlenmiştir.

REZENE: Bir araştırmaya göre rezene anne sütü için gerekli olan östrojen ve prolaktin üretimini arttırır. Bunun yanı sıra bebeğin gaz problemine de iyi geldiği bilinmektedir.

DEREOTU: Sağlıklı anne sütü üretimini destekleyici bir yapısı vardır.

Bunların yanında geleneksel olarak anne sütü arttırdığı düşünülen diğer besinler şunlardır:

*FESLEĞEN: Sos olarak yemeklerde kullanılabilir.
*ARPA: Pilavlarda kullanılabilir.
*KİMYON: her yemeğe kullanılmasında fayda vardır. Kimyon bebekteki gaz sorunu için birebirdir.
*BULGUR PİLAVI
*SOĞAN
*SİYAH SUSAM
*HAVUÇ
*PATATES
*BADEM-FINDIK
*SARIMSAK-SOĞAN
*YEŞİL SEBZELER
*NOHUT
*BOZA

Uyarılar:

Bebeğinizde kilosal bir değişim yoksa ve sürekli olarak bir zayıflama gözlemleniyorsa bir uzmana başvurunuz.
Bebekler süt emmek için ortalama olarak 20-45 dk. ya ihtiyaç duymaktadır. İlk 10 dakikadan sonra meme değiştirilmemelidir. Sütün doyurucu olan kısmı ilk 10 dk. dan dan sonra üretilmektedir.
Hastalık dönemlerinde süt üretimi azalabilir.
Emziren annelerin günde 10-12 bardak su içmesi gerekmektedir.
Yorgunluk süt üretimini olumsuz yönde etkileyebilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir