Anne Sütünün Önemi

Bebeğiniz kendini beslemesi için gerekli tüm içgüdü ve reflekslerle dünyaya gelecektir. Anne sütü bebeğinizin hem fizyolojik hem de psikolojik gelişimi için oldukça önemlidir. Anne sütü üretimi ilk haftalar hormonal daha sonraları ise mekanik olarak devam eder. Ne kadar çok emzirme sağlanırsa anne sütü o derece artacaktır. Uzmanların önerilerine göre ilk 6 ay yalnızca anne sütü alımı gerekmektedir.

Anne sütünün içerisindeki bileşenler bebeğiniz için adeta bir vitamin ve sağlık deposudur. Bağışıklığı güçlendirmenin yanı sıra bebeğiniz ve sizin arasındaki en özel iletişimi oluşturan ve bebeği psikolojik olarak rahatlatan bir etkiye sahiptir. Bebek kendini güvende hissederken anne ile arasında güçlü bir etkileşim oluşmasını sağlar Emzirme 6 aydan sonra ek gıda takviyeleri ile birlikte 2 yıl boyunca sürdürülebilir.

Bebek için sindirilmesi en kolay olan besin anne sütüdür, ek gıdalar ve hazır mamalar kabız, ishal ve gaz sancılarına yol açarken anne sütü alımında bu sorunlar oluşmamaktadır. Anne sütü bebeğinizin kronik rahatsızlıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır. Bebeğinizin ruhsal, bedensel ve zekâsal gelişimine ilk adımı anne sütü ile atarsınız.

Bebek için olduğu kadar anne içinde emzirme süreci önemlidir. Düzenli emziren annelerde ileriki yaşlarda meme kanserine yakalanma riskinin az olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca rahmin daha kolay toparlanması, kanamaların normale dönmesi ve annenin fazla kilolarını atması içinde emzirme süreci oldukça önemlidir. Yumurtalık kanseri, kemik erimesi ve kansızlık gibi hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir