bebeklerde-goz-kizarikligi-anne-tavsiyesi

Bebeklerin Gözündeki Kızarıklık Nedir? Neden Oluşur?

Bebeklerde göz kızarıklığı yetişkinlere göre oldukça fazla görülmektedir. Bunun başlıca nedeni bebeklerin bağışıklık sisteminin yetişkinlere göre daha hassas olmasından kaynaklanmaktadır. Bebeklerde göz kızarıklığı gözlerin kanlanmasından dolayı ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerin gözlerindeki kanlanma yada kızarıklık bir çok nedene bağlı olabilir. Fakat bunlar arasında en çok karşılaşılan neden iltihaplanma ve enfeksiyonlardır. Bu yüzden bu gibi kızarıklıklarda doktora başvurulması ve gerekli tahlillerin yapılması oldukça önemlidir.

Kızarıklık Nedenleri

Enfeksiyon veya İltihaplar

Göz çevresinde veya göz beyazında kızarıklık veya kanlanma olarak görülür. İhmali halinde ciddi sorunlara neden olabilir. En önemli oluşma nedeni bebeğin kirli elleri ile gözüne temasıdır. Yada ortak kullanılan havlu gibi eşyalar yolu ile meydana gelebilmektedir.

Alerjik Reaksiyonlar

Yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de alerjiden kaynaklı olarak göz kızarıklığı meydana gelebilir. Mevsimsel olarak olarak görülen kızarıklık genellikle bu sebeptendir. Yada evde beslenilen evcil hayvanlar gibi etkenler alerji sebebi olabilmektedir.

Gözyaşı Kanallarındaki Sorunlar

Göz kızarıklığı özellikle kullanılan ilaç ve tedavi yöntemlerine rağmen geçmiyor yada sürekli tekrarlıyorsa sebebi göz yaşı kanallarındaki sorunlardan olabilmektedir.

 

Göz Kızarıklığının Tedavisi

Göz kızarıklığı ister enfeksiyon isterse diğer nedenlerden olsun doktora başvurulmalıdır. Doktor tarafından yapılan tetkik ve/veya tahliller sayesinde kızarıklığın nedeni belirlenebilir. Burada önemli olan bu kızarıklığın daha sonra ciddi sorunlara yol açabilme ihtimali unutulmamalıdır. O yüzden doktor tarafından verilen tedavi uygulanmalı ve sonuçları gözlemlenmelidir. Eğer alerjik nedenlerden kaynaklanıyorsa alerji oluşmasını önlemek için gerekli tedbirler alınmalıdır. Alerjiye karşı bu tür hassas bebekler için üretilen ürünler kullanmak gerekebilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir