cocuklar-icin-boyama-cocuk-aktivite-tavsiyesi

Çocuklar İçin Evde Kış Aktiviteleri

Soğuyan havalar çocukların ev içerisinde geçirdikleri zamanın artması anlamına gelir ve kış aylarında anneler için çocukları ev içinde oyalamak biraz zor olabilir. Bu dönemi çocuklarınız için yaratıcı etkinlikler düzenleyebileceğiniz, evde bulunmanın avantajlarını kullanacağınız bir fırsat olarak değerlendirebilirsiniz. Kış ayları için çocuklarınızla düzenleyebileceğiniz kış aktivitesi ile oldukça keyifli bir zamana geçirebilirsiniz!

 

Yenilebilir Parmak Boyası Yapın

Çocuklar için boyama etkinlikleri her zaman eğlence demektir. Boyalar çocukların yaratıcılıklarını ortaya koyabilecekleri en temel ve tedariki en kolay malzemeler arasında yer alır. Özellikle de küçük çocuğunuz varsa ve boyaları ağzına götürmesinden endişeleniyorsanız, evinizde yenilebilir parmak boyası yapabilirsiniz.

Gıda boyası, mısır nişastası ve su kullanarak hazırlayabileceğiniz yenilebilir çocuk boyasının yapımı son derece basit. Öncelikle 1 bardak mısır nişastasını 1 bardak su ile pişirin. Pişirilen karışıma azar azar kaynar su ekleyerek kıvamlı bir karışım haline gelmesini sağlayın. Karışım kıvamlı bir boya haline geldikten sonra 5-6 küçük kaba ayırın ve henüz sıcakken farklı renklerde gıda boyalarını ekleyerek karıştırın. Sonrasında çocuğunuz parmak boyalarını kullanarak resim yaparken, ellerine bulaşan boyaları da ağzına götürdüğü zaman endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

 

Film Festivali Düzenleyin

Kış ayları evde film izlemek için ideal zamanlardır. Film keyfini festival haline getirin. Çocuğunuzun yaşına uygun klasik filmleri ya da seri çocuk filmlerini bir festival şeklinde çocuğunuzla izleyebilirsiniz. Etkinliğe çocuğunuzun arkadaşlarını çağırması için birlikte film festivali broşürü hazırlayabilirsiniz. Seyredilecek filmler hakkında kısa bilgileri araştırarak film izleme öncesi çocuğunuzla tartışabilir, film bitiminde çocuğunuzun yorumlarını sizinle paylaşmasını sağlayabilirsiniz.

 

Cam Boyama Etkinliği

Çocuklar için boyama etkinliklerinin eğlence olduğunu biliyorsunuz, bu etkinliği pencerenize taşımaya ne dersiniz? Endişelenmeyin camlarınızda kalıcı bir hasar meydana gelmeyecek.

İlk önce ihtiyacınız olacak malzemelere bakalım:

 

 • 2 yemek kaşığı toz boya
 • 1 yemek kaşığı sıcak su
 • 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı
 • Su ve sirke karışımı (eşit ölçülerde)
 • Eski bir havlu ya da bez
 • Karıştırmak için bir kap ve kaşık
 • Gazete kağıdı
 • Fırça
 • Ve boyamak için pencere

 

Aşağıdaki adımları takip ederek etkinliği gerçekleştirebilirsiniz:

 1. Toz boyayı karıştırma kabına koyun.
 2. Su ekleyin ve pürüzsüz bir karışım haline gelene kadar karıştırın.
 3. Bulaşık deterjanını karışıma ekleyin.
 4. Karışımın iyice karıştırın ama köpükler oluşmamasına dikkat edin.
 5. Oluşan karışımı kullanarak çocuğunuz cam üzerinde boyama yapabilir, el izi çıkarabilir veya parmaklarını kullanarak figürler yaratabilir.
 6. Ortaya çıkan figürleri kuruması için 5-10 dakika bekletin.
 7. Çocuğunuzun camda yarattığı desenler istediğiniz kadar camda kalabilir. Çıkarmak istediğinizde, sirke ve sudan oluşan bir karışım ve eski havluyu kullanarak camlarınızı kolayca eski haline getirebilirsiniz.

 

Evde yapabileceğiniz bu kış aktiviteleri sadece birkaç örnek. Aktivitelere yaratıcılığınızı da katarak çocuğunuzun evde sıkılmadan vakit geçirmesini ve eğlenirken yaratıcılığını geliştirmesine yardımcı olabilirsiniz. Size de çocuğunuzla beraber geçireceğiniz eğlenceli zamanlar kalıyor. Peki siz çocuğunuzla nasıl vakit geçirirsiniz? Cevapları yorum olarak yazarsanız diğer annelere fikir vermiş olursunuz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir