Gebelikte Cinsel Yaşam

Gebelik süresince cinsellik, hormon düzeylerinizdeki artış nedeniyle daha kolay uyarılabileceğiniz için ve korunma kaygınız da olmadığı için daha cazip hale gelebilir. Tüm bu hislere rağmen birçok gebe bebeğe zarar veririm endişesi ile cinsel yaşamı terk etmektedir ve ne yazık ki birçok aldatma olayı da hamilelik süresine denk gelmektedir.L  Bu çok yaygın bir kaygıdır. Gebeliğiniz normal seyrediyorsa böyle bir kaygıya kapılmanız yersizdir. Bebek çevresini saran su kesesi ile korunur. Bu nedenle cinsellikte ona zarar vermeniz söz konusu değildir. Plasentanın önde gelmesi gibi bir durum varsa doktorunuz size bununla ilgili bilgi verecektir.
Sonuç olarak hamilelikte cinsel ilişkinin bebeğe ya da anneye zararı bulunmamaktadır. Eğer annenin bu duruma engel bir sorunu varsa ya da riskli bir gebelik var ise doktorunuz size bu konuda bilgi verecektir.
Herhangi bir tıbbi probleminiz yoksa cinsellik yaşamdan kendinizi soyutlamanıza, yersiz korkular duymanıza gerek yoktur. Gebelik, hayatınızı devam ettirebileceğiniz ve kadın olarak yaşayabileceğiniz çok farklı bir deneyimdir. Bu özel döneminizde cinselliğinizi de sınırlamanız gerekmeyecektir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.