İnce Motor Becerileri Geliştirme Etkinlileri

İnce Motor Becerileri Geliştirme Etkinlikleri ve Egzersizleri

İnce motor becerileri bir çoğumuz fark etmese de çocuğun gelişimi için önemli etkenlerdendir. Bir çok aile emekleme, zıplama gibi büyük motor becerilerini önemli olarak görmekte ve ince motor becerileri için gelişimi takip etmemektedir. Çocuğun gelişiminin önemli bir adımı olan ince motor gelişimi, parmaklar ve eller gibi çocuğun vücudundaki küçük kas gruplarının hareketini kontrol etmesi anlamına gelir.

İnce motor becerilerinin çocuğun gelişimindeki önemi, elleri ve parmaklarını kullanarak yapacağı yemek yemesi, giyinip soyunması, kalem tutması gibi kişisel ihtiyaçlarını karşılamasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden çocukların gelişimi esnasında ince motor becerilerini de geliştirmek onun hayatını daha kolay hale getirecek ve daha özgüvenli bir birey olmasını sağlayacaktır.

İnce motor gelişimi için neler yapılmalı sorusu çok fazla sorulmakta. Aslında cevabı basit olabildiğince oyun oynayın. Çocuklar için oyun sadece eğlence değil aynı zamanda eğitiminin ve gelişiminin bir parçasını oluşturmaktadır. Çocuğunuzun ince motor becerilerini geliştirmek için egzersiz tadında oyunlar oynayabilirsiniz. Aşağıda bazı ince motor beceri egzersizleri yer almaktadır. Bu ince motor egzersizlerini sizde evinizde ve elinizdeki malzemeler ile uygulayabilirsiniz.

1. Süzgece Şönil Geçirme İnce Motor Becerisi Etkinliği

Süzgece şonil geçirme ince motor etkinliği

Süzgece şonil geçirme ince motor etkinliği

 

Şönilin takılabileceği genişlikte delikleri olan süzgeci ve şönilleri hazırlayın ve ilk uygulamayı çocuğunuza göstererek nasıl yapılacağını anlatın. Sonrasında onun yapması için müsaade edin. 

 

 

2. İp Geçirme İnce Motor Becerisi Etkinliği

İp geçirme ince motor becerisi etkinliği

İp geçirme ince motor becerisi etkinliği

 

Bu etkinlik yandaki şekiller gibi de olabilir. İsteğinize göre kuş, araba vs gibi çocuğunuzun sevdiği şeylerin şekilleri de olabilir. Hazırladığınız karton şablonların kenarını delerek bir delikten ip geçirin ve düğüm atın. Çocuğunuzun geri kalan deliklerden geçirmesini isteyin. 

 

 

3. İp Geçirme – Sepet Sarma İnce Motor Becerisi Etkinliği

İp Geçirme - Sepet Sarma İnce Motor Becerisi Etkinliği

İp Geçirme – Sepet Sarma İnce Motor Becerisi Etkinliği

 

Evimizde kullandığımız bir çok sepet deliklere sahiptir. Bu sepetleri kullanarak çocuğumuza etkinlikler yapabiliriz. İpin bir ucunu düğüm atarak sepetteki deliklerden nasıl geçirmesi gerektiğini gösterin ve geri kalanını çocuğunuzun hayal dünyasına bırakın.

 

 

4. İpe Dizme – Kolye Yapımı İnce Motor Becerisi Etkinliği

Kolye Yapımı İnce Motor Becerisi Etkinliği

İpe dizme – Kolye Yapımı İnce Motor Becerisi Etkinliği

Delikli düğme yada boncuklarla yapabileceğiniz bir etkinlik. Bu etkinlik için makarna da kullanılabilmektedir. Bir kaseye ipe dizilecek yada kolye olacak malzeme koyulur. İpin bir ucu düğümlenir ve çocuğunuza nasıl yaptığınızı göstererek ona bırakabilirsiniz. Sonrasında yaptığı kolyeyi boynuna yada bileğine takarak kendisinin başarısını kutlayabilirsiniz.

 

 

5. Ataç Saplama İnce Motor Becerisi Etkinliği

Ataç Saplama İnce Motor Becerisi Etkinliği

Ataç Saplama İnce Motor Becerisi Etkinliği

Farklı renklerde ataçlar ve oyun hamurları ile gerçekleşen bu etkinlikte çocuğunuzun atacı aynı renkteki hamura batırmasını isteyebilirsiniz. Burada ataç yerine çubuklar yada düğmelerde kullanabilirsiniz.

 

 

6. Hamurdan Top Yapma ve Renkleri Eşleştirme İnce Motor Becerisi Etkinliği

Hamurdan Top Yapma ve Renkleri Eşleştirme İnce Motor Becerisi Etkinliği

Hamurdan Top Yapma ve Renkleri Eşleştirme İnce Motor Becerisi Etkinliği

Farklı renklerdeki oyun hamuru ve yumurta viyolleri ile yapılan bu etkinlikte biyolleri yamur ile aynı renkte boyayabilir yada kenarlarına hamur ile aynı renkte şeritler yapıştırabilirsiniz. Bu etkinliği önce elleri ile sonrasında ise maşa yardımı ile yapmasını isteyebilirsiniz.

 

 

7.Oyuncak Torbası Yapımı ve Renkleri Eşleştirme İnce Motor Becerisi Etkinliği

Oyuncak Torbası Yapımı ve Renkleri Eşleştirme İnce Motor Becerisi Etkinliği

Oyuncak Torbası Yapımı ve Renkleri Eşleştirme İnce Motor Becerisi Etkinliği

Farklı renklerdeki elişi kağıtlarını farklı figürler çizerek kesmesini isteyebilirsiniz. Kesilen figürleri kese kağıtlarına yapıştırarak aynı renkteki legoyu kese kağıdına atmasını isteyebilirsiniz. Çocuğunuzla bunu her oyuncakları ile oynadıktan sonra yaparsanız hem pratik yapmış olacak hemde oyuncaklarını toplamış olacaksınız.

 

 

8.Mandal Boyama ve Renkleri Eşleştirme İnce Motor Becerisi Etkinliği

Mandal Boyama ve Renkleri Eşleştirme İnce Motor Becerisi Etkinliği

Mandal Boyama ve Renkleri Eşleştirme İnce Motor Becerisi Etkinliği

Mandallarınızın uçlarını farklı renklerde boyayabilir yada boyamanızda yardımcı olmasını isteyerek hazırlayabilirsiniz. Kartona çizdiğiniz renkli dairelere aynı renkteki mandalları takmasını isteyebilirsiniz.

 

 

9.Maşa ile Renkleri Eşleştirme İnce Motor Becerisi Etkinliği

Maşa ile Renkleri Eşleştirme İnce Motor Becerisi Etkinliği

Maşa ile Renkleri Eşleştirme İnce Motor Becerisi Etkinliği

Tuvalet kağıdı rulolarını farklı renklerde boyayabileceğiniz gibi farklı renklerdeki kartonlardan rulo da yapabilirsiniz. Bu rulolara aynı renkteki ponponları maşa ile atmasını isteyin. İlk başlarda maşa kullanımı biraz zorlayabilir fakat yaparak öğrenebilir. hatta maşayı iyi kullanmaya başlarsa biraz daha zorlayıp rulonun içerisinden maşa ile almasını isteyebilirsiniz.

 

10. Makas Kullanım İnce Motor Becerisi Etkinliği

Makas Kullanım İnce Motor Becerisi Etkinliği

Makas Kullanım İnce Motor Becerisi Etkinliği

Farklı şekiller çizerek bu şekillere sticker yapıştırmasını isteyin. Bu sayede keseceği yeri daha iyi takip edebilir. Sonrasında makas kullanırken kesmesi gereken yeri takip etmesi konusunda yardım edin. Bir süre sonra düzgün kesme yeteneği gelişecektir.

 

Bunlar gibi bir çok ince motor etkinliği düzenleyebilir ve bizimle paylaşabilirsiniz. Biz bunların bir çoğunu birleştirip uyguluyoruz ve gayet eğlenceli oluyor. Makas kullanımında oldukça faydasını gördük. Sizin çocuğunuzla en sevdiğiniz oyun hangisi?
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir