kitap okumak

En keyifli şeylerden biri. Ama tavsiye ederim 10 aylık bebeğiniz, hele de benimki gibi afacan bir oğlansa, kucağınıza oturup kitap okumanızı dinlemezse çok üzülmeyin. Çocuklar ancak 2 yaşına doğru kitap okunmasını dinleyebilecek konsantrasyon seviyesine geliyor. Ama o zamana kadar siz yine de kitap okumak için mücadeleye devam edin.

2 yaşından sonra da özellikle hareketli kitapları tavsiye ederim. Örneğin siz okuyorsunuz o belirli bir yerde düğmeye basıp, kuş sesi çıkartıyor. Ya da belirli bölmeleri açıyor. Normal normal okumayın sakın, biraz tiyatral, abartın aaaa, ooo diye 🙂 Bayılıyorlar. Her gece aynı kitabı isteyecek, evet ezberleyeceksiniz o kitabı, bıkacaksınız ama aynı kitabın okunması çocukta güven hissi yaratıyormuş. Onun için o kitabın yanında bi tane daha okuyun. O yeniye böylece geçiş yapın.

Bir de masal bölümü var. Tamamen benim uydurduğum bir yöntem ama çok tavsiye ederim: Tabi 2 yaşından sonra, çocuğunuz birkaç hayvan seçiyor, siz o hayvanları kullanarak bir masal uyduruyorsunuz. Dişi lafontain’ler olup öğretmek istediğiniz her şeyi o masal kurgusunda öğretebilir, çok eğlenceli anlar yaşayabilirsiniz.

Haydi sizden de tavsiye bekliyoruz
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir