yemek yedirmek

Bebeğimize yemek yedirmek çoğumuz için en önemli sorunlardan biri. Benim annemden aldığım tavsiye çok işe yaradı: Oyalamak…

Şimdiki çocuklar odaklanma konusunda sorun yaşıyor. Yani o mama reklamlarındaki gibi ağızlarını açsınlar, siz yedirin diye bir şey yok. Ben bebeğime yemeği, oturabileceği günden itibaren mama sandalyesinde yedirdim, asla yürürken veya TV karşısında değil. Size de aynısını tavsiye ederim.

Yedirirken de önündeki masaya oyuncaklar, mandal, kağıt havlunun içinden çıkan karton rulo gibi şeyler verdim. O mandalı rulonun içinden geçirirken ben yemeğini yedirdim, asla zorlamadan, hep oyunla.

Ve yiyebileceği porsiyondan fazlasını yedirip asla öğürtmedim. Unutmayın 1 yaş civarı çocuk için 1 köfte veya o kadar et, tavuk, iki kaşık makarna ve 1-2 kaşık sebze yeterli. Onun midesi küçücük, sizin kadar yemesini beklemeyin. 1.5 yaşından itibaren çocuk çatalı ile küçük bir tabağa önüne yiyeceklerinden azıcık koyun, o yemeye çalışırken siz bir yandan yedirin.

Bir de unutmayın, o da bir insan, zevklerine hürmet gösterin. Örneğin benim oğlum tavuğu 1 yaşından beri haşlama sevmedi, ızgara sevdi, ıspanağı minicik doğranmış sevdi… Çocuğunuzun ağız tadının neye uyduğunu keşfetmek için emek harcayın ve ona sevdiği yemeklerle, yemek yemenin bir keyif olduğunu öğretin.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.