Bebeğimizin Banyosu

Banyo yaptırmak yeni anneler için oldukça zor ve zahmetli gibi görünse de zamanla siz ve bebeğiniz bu işi keyifli hale getirebilirsiniz. Benim için en başlarda oğlumun banyo olma olayı bir gerginlik oluşturuyordu. Ya düşerse, ya ağlarsa, kulağına su kaçarsa, üşütür müyüm halledebilir miyim gibi bir takım sorular beynimi kurcalardı ama daha sonra bu durumu keyifli hale getirme yolunu seçtim. İşte şimdi sizlerle paylaşacağım bilgiler bebeğiniz ve sizin için adım adım banyoda olması ve olmaması gerekenleri içererek benim gibi yeni annelere umuyorum ki bir kılavuzluk edecektir. J

Öncelikli olarak banyo yaptıracağımız odanın sıcaklığı iyi ayarlanmalıdır. Banyo işlemine başlamadan önce kıyafetleri hazırlanmalıdır. Kıyafetlerin karın bölgesini ben fön makinesine tutuyordum oğlumun karnı ağrımasın diye gerçekten gaz sorunu ve karın ağrıları çeken çocuklarda bu yöntem işe yarıyor. Daha sonra havlu ve onu kurulmak için pamuklu bir tülbent ayarlanmalı. Pamuklu tülbendimizle bebeğimizin kıvrımlarını ve kulağını banyo sonrasında güzelce temizlemeliyiz.
Banyo yapılacak suyun ne sıcak ne de soğuk olmamalı, suyu dirseğiniz ile kontrol ederek ölçebilirsiniz.  Daha sonra yumuşak ve bebeğinize özel olan bir lifle onu nazik bir şekilde sabunlayıp, kafasını yumuşak şekilde masajlar yaparak şampuanlayalım. Bebeklerde konak tarzı rahatsızlıkların görülmemesi için şampuan seçimi ve sık sık banyo olmak önemli bir husus oluşturur. Bunun yanında banyodan 12-20 dakika önce zeytinyağı ile bebeğin saçlarına masaj yapmakta bebeğimizin saçlarına iyi Geldiği gibi, konak tedavisinde de kullanılır. Bebeğin kullandığı sabun ve şampuanın alerji yapıp yapmadığını kontrol edin ve kişisel temizlik ürünlerini mutlaka doktorunuza danışarak alın.
Bebeğinizi banyo sırasında bir elinizle destekleyin, hızlı ve ani hareketler yapmayın ve ona güvende olduğu duygusunu hissettirin böylece daha sonraki banyolarda da bebek kendini rahat hissetmesini sağlamış olursunuz. Banyo sırasında küçük banyo oyuncaklarını kullanmakta bebeğinizin eğlenmesini sağlayacaktır.
Banyo sonrasında bebeği üşütmeden hemen kurulayarak, üstünü giyindirmeliyiz. Daha sonra bebeğinizin özel tarağıyla saçlarını tarayıp, emzirme işlemine geçebilirsinizJ

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir