bebek neden kusar

Bebekler Neden Kusar?

Bebekler bir çok sebepten kusabilir. Bu genellikle bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkmaktadır. Yani kusma bir hastalık olmamakla birlikte bir hastalık olabileceğinin habercisidir. Bebeklerde en sık görülen kusma nedeni fizyolojiktir. Özellikle yenidoğan bebeklerin %60’ı 4-5 aylığa kadar kusabilir. Bir diğer neden ise bağırsak enfeksiyonudur.

Kusmanın enfeksiyondan yoksa fizyolojik mi kaynaklandığını anlamak için kusmuğa bakarak anlayabilirsiniz. Eğer bebek fışkırarak kusuyorsa, bebek yaklaşık iki üç aylık ise bebeğin mide çıkışında bir darlık olabilmektedir. Bebeğin kusmuğu safralı ve yeşil bir kusmuğu varsa ince ya da kalın bağırsak tarafında tıkanıklık ya da tıkanıklığa yakın bir durum söz konusudur. Bebeğin kusmuğu kanlı ya da kahverengi ise midede bir kanama olabilmektedir. Kusmanın saati de oldukça belirleyicidir. Bebek beslendikten sonra bir kez kusuyor ise daha sonra kusmuyor ise yada sadece beslenmeden beslenmeye kusuyorsa bu fizyolojik bir kusma olarak da nitelendirilebilir.

Fizyolojik kusmanın nedenleri arasında ise yanlış beslenme tekniğine bağlı kusmalar en sık görülendir. Özellikle biberonla beslenen bebeklerde hava yutmasından kaynaklı olabilir. Ayrıca büyük biberon deliklerinin olması bebeğin ağzına aynı anda çok fazla mama gelmesine neden olacağından kusturabilir. Bir diğer neden de bebeğin beslendikten sonra çok fazla hareket etmesi de kusmaya neden olabilmektedir.

Fizyolojik kusmanın dışındaki tüm durumlarda bir sağlık kuruluşuna gidiniz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir