Çocuklar İçin Ev Nasıl Düzenlenir? Evde Çocuk Güvenliği Nasıl Olmalıdır?

 


Çocuklar özelikle hareket etmeye başladıkları andan itibaren çevresini keşfetmeye çalışır. Sürünmeye başladıklarından itibaren korumak için ekstra bir efor harcamanız gerekecektir. Birçok şeyi kurcalamaya çalışacaktır. Yürümeye çalışırken kontrolü kaybedecek düşecektir. Bütün bunlar olağan şeyler. Fakat en az zarar görmesi için bir takım tedbirler almalıyız. Bunlar; 
 

Prizlere ve kablolara erişimini engellemek:

Çocuklar özellikle Prizlere elindeki bir şeyleri sokmaya yada parmağını sokmaya çalışır. Bunu önlemek için öncelikle mümkünse ulaşabileceği yerlerde priz bulundurmak (Uzatma priz vs varsa). Eğer mümkün değilse Prizlere takılan koruyucudan alınmalı yada kapalı priz kullanılmalı. Çocuklar her şeyi ağızlarına aldıkları için açıkta unutulan Kabloları da ısırmaya çalışacaktır. Kabloları kablo kanalı ile ortadan kaldırabiliriz.


 
 
 
Çekmece ve dolaplar:
 
 
Dolap ve çekmecelerin açılması ve ses çıkarıyor olmadı çocukların oldukça dikkatini çekmektedir. Ama bunlara ellerinin sıkışabilir. Yada temizlik malzemeleri gibi kimyasalların olduğu dolaplara ulaşması tehlikeli olabilir. Bu yüzden onları çocukların açmasını önlemeliyiz.
 
 
 
Eşya ve duvar köşeleri:

Sivri köşeler üzerine doğru düştüğünde ciddi yaralanmalara neden olabilir. Bu yüzden bu alanların. Özel olarak zarar vermeyecek madde ile Kaplanması gerekmektedir.


 
 
 
 
 
Uzuvlarını sıkıştırabileceği boşluklar

Ufaklıklar bulduğu her boşluğu Parmağını elini kolunu bacağını sokmaya çalışır. O yüzden bu tarz boşluklar doldurulmalıdır. 
 
Eşyaları sabitleme
 
Depremde yararlanmaya karşıda oldukça önemli bir konudur. Çocuklar her yere tırmanmaya yada eşyaları devirmeye çalışıyorlar. O yüzden eşyaları duvara sabitlenmesi bu tarz kazaları engelleyecektir. Özellikle TV, komidin , çekmeceli dolaplar gibi eşyaların üzerine çıkmak isteyebilir. İlk başta bu gibi eşyaları sabitlenmelidir. Bunun için eşyalara göre farklı aparatlar bulunmaktadır.


Bunların haricinde Klozetin kapalı tutulması ve fırın, bıçak gibi eşyaların kolay ulaşılabilir olmaması için düzenlemeler yapılabilir. Pencereler için çocuk kilidi alınabilir. İlaç gibi eşyalar kolay ulaşılabilir yerlerde bulundurulmamalıdır.


Bunların yapılması para tutmayacak şeylerdir. İlla bunun için tasarlanmış resimlerdeki gibi ürünleri almaya gerek yok. Evdeki malzeme ile bunların birçoğu yapılabilir.Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir