Yazın En Sık Görülen Çocuk Hastalığı: İshal

Bu hastalık ihtimallerini en aza indirmek için doğru beslenmek, temizlik kaidelerine uymak ve sineklerden savunmak gerekiyor. Yazın gerek çocuklarda gerekse yetişkinlerde en sık görülen meselelerin başında ishal geliyor. Yaz ishallerinden ve diğer hastalıklardan çocuklarımızı ve kendimizi korumak için Gaziantep Sev Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.Metin KARÇİN, nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatıyor.

İshal, kusma ve bazen de yüksek ateş ile ortaya çıkan, ağız yoluyla bulaşan kimi mikroplar, gastroenterit denilen hastalıklara yol açıyor. Bu mikroplar yaz sıcaklarında hızla ürüyor. Mikrop sayısı arttıkça hastalık yapma ihtimali de yükseliyor. Deniz ve havuz suyunu yutmak, mikrop taşıyan sinekler yaz aylarında hastalıklara sebep oluyor. Dr. Metin Karçin, tifo, dizanteri, kolera, ile bazı Salmonella ve E.Coli türleri gibi hastalıklara sebep olan mikroplardan savunmak için alınabilecek tedbirleri aktarıyor.

Dr.Metin Karçin, “Kabuğu soyulabilen gıdaların kabuklarını soyarak, soyulmayanlarda ise iyice yıkayarak yemek; çiğ veya az pişmiş et yememek, çiğ süt içmemek; genel temizlik kaidelerine uymak, yemeklerden önce ve sonra, tuvaletten sonra el yıkamak; sineklerden savunmak yaz aylarında dikkat edilmesi şart olan noktaların başında geliyor” diye bilgi veriyor.

Riziko etmeni bulunan gıdaları da anlatan Dr.Karçin, “Fıstık, ceviz gibi yağlı gıdalar ile küf zehirli maddeleri üreyebilen mısır ve pirinç dikkatli tüketilmeli. Pastörize edilmemiş süt içilmemeli, bu sütten peynir yapılmamalı. Patates, 20 – 30 zehirli türü olan mantar, midye, istiridye ve kabuklu deniz hayvanlarından geçen bakteri zehirli maddelerinin neden olduğu hastalıklarla sıklıkla karşılaşıyoruz. Elde hazırlanan ve iç sıcaklıkları zarar veren mikropların can vermesini sağlayacak kadar yükselmeyen ızgara köfteden, havasız ortamda mikropların zehirli madde üretme rizikosu olması hasebiyle bütün olarak çevrilmiş tavuktan, vakumlu paketi açılıp kısa müddette tüketilmeyen sosis ve salamdan uzak durulmalı. Sütlaç, kazandibi, muhallebi, dondurma gibi sütlü tatlılar da hazırlandıktan sonra soğutucuda tutulmazsa tehlikeli olabilecek gıdalar. Çiğ yumurtadan yapılan mayonez; marul, salata, maydanoz gibi sebzeler de iyi yıkanmadığında rizikolu olabiliyor” diye konuşuyor.

Dr.Metin Karçin, en emin yiyeceğin yoğurt olduğunu vurguluyor ve diğer güvenli yemekleri sıralıyor: “Izgara ete mukayese et tencerede pişen et yemekleri, sebze yemekleri, sarma ve dolma gibi zeytinyağlı yemekler yaz aylarında daha güvenilirdir.”
Dr.Karçin, İshalin kusmayla beraber görülmesi halinde ise ; “İshal ve kusma, sıvı ve elektrolit kaybına yol açar. Hane şartlarında kusma ve mide bulantısı hasebiyle kaybedilen sıvı ve elektrolitler ağızdan yerine konamıyorsa veya ateş yükselmişse, hemen bir sağlık kuruluşuna müracaat edilmesi gerekiyor. Hastada kaybedilen sıvı ve elektrolitleri dengelemek için serumla destek ettiklerini. Genelde ishale yol açan mikroorganizmalara antibiyotik tesir etmemektedir.  Doktor tavsiyesi olmadığı sürece antibiyotik kullanılmaması gerekiyor.”
1 Yorum “Yazın En Sık Görülen Çocuk Hastalığı: İshal

  1. Sibel

    Benim kizim 3 yasinda ve bütün hastaliglar onu buluyor.. sürekli burnu akiyor, ishal oluyor. O kadar doktor gitdim herkesde normal diyor. Anlamadim gitdi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir