Bebek Kimliği Nasıl Çıkartılır?

Yeni Bebeğin Nüfus Cüzdanı Nasıl Çıkartılır?

Yeni doğan bebeğiniz için yapmanız gereken resmi işlerin ilki nüfus cüzdanı çıkartmaktır. Çünkü sağlık provizyondan yararlanma, süt parası alma gibi işlemler yapılabilmesi için bebeğe ait bir nüfus cüzdanı olması gerekiyor. Bu işlemleri genellikle babalar uğraşmaktadır. Bu gibi resmi işleri yerine getirmesi için babalara da doğum izni verilmektedir. Doğum izni kanunda 3 gün olarak geçmektedir.

Nüfus cüzdanı çıkartma işlemi ile ilgili detaylı bilgiye Nüfus Müdürlüğünün sayfasından da ulaşabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirdeki Nüfus müdürlüğünden bu işlemi yapıyorsunuz. Yoğunluğa göre değişmekle birlikte yoğunluk olmaması halinde yarım saatte çıkarttırabilirsiniz. Nüfus müdürlüğünde şansımdan mıdır bilinmez ama gayet güler yüzlü ve işini iyi yapan insanlarla karşılaştım. Çok yardımcı oldular. Dikkatimi çeken bir konu ise bebeğin ismini yazarak veriyorsunuz. Herhalde artık nüfus memuru yanlış yazmış vakası yaşanmaması için 🙂

Nüfus cüzdanı çıkartmak için genel olarak bilinmesi gerekenler ve gerekli evraklar aşağıda yer alıyor.

Türkiye’de Doğan Bebeğe Nüfus Cüzdanı Çıkartma

Bilinmesi gerekenler;

-Öncelikle şunu bilmeniz gerekir nüfus cüzdanı çıkartma işlemini yurt içinde  30 gün içerisinde yapmanız gerekiyor.  Belirtilen süre içerisinde yapılmaması durumunda para cezası uygulanmaktadır.

-Nüfus cüzdanı çıkartma işlemini baba, anne, vasisi tarafından yapılabilir. Bunların bulunmaması durumunda büyük anne, büyük baba, ergin kardeşler veya çocuğu yanında bulunduranlar bu işlemi yapmakla sorumludur.

-Soyadı Kanuna göre kişiye en fazla iki isim verebiliyorsunuz. Ve kimlikte isimleri kısaltarak yazdırmak mümkün değildir.

Doğum yeri olarak doğumun gerçekleştiği yerin bulunduğu duruma göre ilçe veya il şeklinde yer alır. Merkeze bağlı köyler ile merkez ilçede doğanların kimliğine il olarak yazılırken, ilçeye bağlı köyler ile merkezi ilçe olmayan yerlerde doğanların kimliğine ilçe olarak yazılır. İkamet ettiğiniz yer değil doğumun olduğu yer baz alınır. Örneğin İstanbul Eyüp’te oturan biri Fatih’te doğum yaptıysa bebeğin doğum yeri Fatih olarak nüfus cüzdanına kaydedilir.

Gerekli evraklar;

-Doğum Belgesi; Doğum yapılan sağlık kuruluşunda hazırlanır. Doğum belgesinin olmaması yada evde doğum olması durumunda sözle bildirilebilir.

-Anne ve babanın Nüfus cüzdanı

 

Yurt Dışında Doğan Bebeğe Nüfus Cüzdanı Çıkartma


-Nüfus cüzdanı çıkartma işlemini yurt dışında 60 gün içinde başkonsolosluğa bildirilmesi gerekiyor. Belirtilen süre içerisinde yapılmaması durumunda para cezası uygulanmaktadır. Yurt dışında doğan bebeği Türkiye’de de kayıt ettirebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki belgeleri yanınızda getirmeniz gerekmektedir.

Doğum yeri olarak doğumun gerçekleştiği yer adı ile birlikte ülke adı da yazmaktadır. 

Gerekli evraklar;

-Doğuma ait resmi belge 

-Anne ve babanın Nüfus cüzdanı

 

Popüler aramalar:

  • Yurt dışında doğan bebeğe nüfus cüzdanı
  • Bebek kimliği çıkarma 
  • Yeni doğan kimliği çıkarma
  • Kimlikte doğum yeri neresi yazılır?
  • Bebek nüfus cüzdanı nasıl çıkartılır?
  • Bebeğin doğum yeri neresi yazılır?
  • Yeni doğan bebeğe nüfus cüzdanı nasıl çıkartılır?
  • Yeni doğan bebek kimlik çıkartma
  • Yenidoğan kimlik çıkartma
Yazıyı Değerlendirin
  • İçerik
5
Sending
User Review
4.67 (3 votes)Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir