Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı

Bebeklerde en çok karşılaşılan sorunlardan biridir burun tıkanıklığı. Bebekler biz yetişkinler gibi burunu sümkürerek temizleyemedikleri için tıkanır ve daha kötüsü burnu daha kolay kurur. Bu da bebeğinizin nefes almada zorlanmasına, beslenememesine ve hatta uyuyamamasına neden olur. Özellikle kış ayları ile birlikte daha da sıklaşan hastalıklar ve kuruyan hava bebeklerin burun tıkanıklığına davetiye çıkarır. 

Burun Tıkanıklığı Neden Olur?

Burun tıkanıklığının bir çok nedeni olabilir. Ve buna göre bir tedavi yada yol izlemenizde fayda var. Burun tıkanıklığının başlıca nedenleri;

 • Grip, nezle gibi enfeksiyonlar,
 • Alerjiler,
 • Burunun içinin kurumasına sebep olan kuru hava,
 • Geniz eti gibi burunun yapısal farklılıkları,
 • Burna kaçan yabancı cisimler.

Burun Tıkanıklığının Neden Olduğu Sorunlar

Bebeklerde burun tıkanıklığı bir çok sorunu da beraberinde getirmektedir. Bebeklerin yaşadığı burun tıkanıklığı ile aşağıdaki sorunları yaşayabilir.

 • Beslenme zorluğu; bebekler burnu tıkalı olduğu için daha zor beslenirler. Beslenirken nefes almada güçlük çekerler ve beslenme sırasında ağzından nefes almaya çalıştıkları için çok fazla gaz yutarlar. Bu da çok fazla gaz sancısı demektir.
 • Nefes almakta zorlanan bebek uykuya dalmada oldukça zorlanır. Bu da kalitesi bir uyku ve uykusuz bir anne demektir.
 • Burnundan nefes alamayan bebek ağzından nefes alır. Bu da kirli havanın burundan filtre edilmeden ciğerlere gitmesine ve solunum yolu enfeksiyonlarına davetiye çıkarır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı İçin Çözüm Önerileri

Öncelikle şunu bilmek gerekir ki bebeklerin burun tıkanıklığını gidermek için kulak çubuğu gibi sert cisimler kullanılmamalıdır. Burun temizliği için kullanacağınız ürün veya ürünler bebeğinize zarar vermemelidir. Bunun için doktorlar tarafından yapılan bazı öneriler uygulamak en iyi çözümdür.

Burun tıkanıklığı her ne kadar zor bir süreç olarak görünse de bazı çözümleri mevcut. Çözüm önerilerini sıralamak gerekirse;

 • Deniz Suyu veya Okyanus Suyu Ürünü:

  Deniz suyu olarak tabir edilen tuzlu sular bir çok şekilde satılmaktadır. Bunlardan en kullanışlı olanı küçük tüpler halinde satılanlardır. Bu ürünleri bir kaç damla olacak şekilde gün içerisinde 3-5 kez uygulayın. Bu sayede bebeğin burnu sürekli nemli kalacak, burnu mukustan arındıracaktır. Bu uygulamayı özellikle bebeğiniz emmeden yada uyumadan hemen önce kullanırsanız daha beslenmesini ve daha iyi uyumasını sağlayabilirsiniz. 

 • Tuzlu Su:

  Deniz suyu yada okyanus suyu olarak bilinen ürünlerin bir benzeridir. Yüz yıllardır evlerimizde uygulanan tuzlu su bebeğinizin burun tıkanıklığını gidermek için oldukça faydalı bir yöntemdir. Bebeğinize uygulayacağınız tuzlu su, 1 bardak kaynamış ılımış suya 1 çay kaşığı tuz ilave edilmesiyle hazırlanmalıdır. Yİne uyku ve beslenme öncesi uygulanması oldukça faydalıdır.

  Tuzlu su soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu rahatsızlıklarını önlemede, burun salgısının geriye akmasını engellemede, mukus ve salgıları temizlemede oldukça faydalıdır.

 • Burun Aspiratörü:

  Burun aspiratörleri, biz annelerin baş ucunda bulunması gereken ürünlerden bir tanesidir. Çünkü bebeğiniz burnundaki mukoza ve salgılar, sümkürülmediği için her ne kadar kuruluğu gitse de tıkamaya devam eder. Bunları peçete yada ıslak mendille almak mümkün değildir. Bunları burun aspiratörleri sayesinde havayla çekerek burundan alabiliriz. Özellikle deniz suyu veya tuzlusu kullandıktan sonra yumuşayan salgıları almak için önemli bir araçtır. Bu sayede bebeğiniz daha çabuk rahatlar.

 • Banyo:

  Banyo yaptırmak da bebeğinizin burnunun iç kısmının yumuşamasına ve mukoza ve salgıların akıp gitmesine yardım etmektedir.

 • Nem:

  Bebeklerin özellikle yattıkları oda veya bulundukları odanın kuru bir havaya sahip olması burun tıkanıklığını artırmaktadır. Bu yüzden bebeğinizin bulunduğu odanın uygun bir nemde olduğuna dikkat edin. Özellikle kış aylarında çok fazla sıcak olan odalarda hava kuruluğu fazla olmaktadır. Bunun için ideal olan oda sıcaklığını yani 24 dereceyi geçmemeye dikkat edin. 

 • Emzirme veya Sıvı Takviyesi:

  Bebeğiniz henüz ek gıda almıyorsa sık sık emzirin. Bu sayede sıvı alımını artırmış olursunuz. Eğer ek gıda alıyorsa sıvı almasına özen gösterin

Bunların dışında sizin de fayda gördüğünüz farklı çözüm önerileriniz varsa yorum olarak paylaşırsanız, bana ve diğer annelere yardımcı olursunuz.

Yazıyı Değerlendirin
 • İçerik
 • Çözüm Önerileri
5
Sending
User Review
5 (2 votes)Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir