Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman Yaptırılmalı?

Yenidoğan bebeğin ilk banyosu oldukça önemlidir. Daha önce hastanelerde yenidoğan bebekler doğumdan sonra yıkanırdı. Şu an ise dünyaya gelen bebekler hemen yıkanmıyor. Özellikle rahim içinde bulunduğu amniyon sıvısı bebeğinizin dış dünyaya alışmasında yardımcı olduğu belirtilmektedir. bu yüzden ilk 12 saat yıkanmaması önerilmektedir.

Bir diğer konu ise bebeğin göbek kordonu düşmeden yıkanıp yıkanmayacağıdır. Burada dikkat edilmesi gereken konu göbek kordonu ve çevresinin ıslanmaması gerektiğidir. Çünkü ıslanması iltihaplara yol açabileceği için göbek kordonu düşene kadar yıkanmaması önerilmemelidir. Göbek kordonu düşene kadar bebeğinizin cildini ıslak bir pamuk yada yumuşak bez yardımıyla silebilirsiniz. Bunun için kullanacağınız bez ve pamuğun temiz olması, kullanacağınız suyun ise kaynatılmış soğutulmuş su olması bebeğiniz için daha sağlıklı olacaktır. Bebeğinizi sileceğiniz zaman da göbek kordonu ve çevresini ıslatmamaya dikkat ediniz.

Eğer bebeğinizi banyo yaptıracaksanız; banyo için gerekli malzemeler, tutuş, yıkama, kurulama gibi detaylarıyla anlattığımız Yenidoğan Bebeğin Banyosu yazımıza göz atabilirsiniz.
1 Yorum “Bebeğin İlk Banyosu Ne Zaman Yaptırılmalı?

  1. Virtual server

    Göbek bağı düştükten sonra küvet banyosu yaptırılması gerektiğini söyleyen Doktor Sibel Kılıçaslan, banyo yaptırmanın inceliklerini anlattı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir