Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bebek arabası en önemli konulardan biri. Çünkü bebeğin dışarıyla ilk temasından itibaren kullanılmaktadır. Bu yüzden sağlam ve güvenilir olması gerekiyor. Günümüzde her şeyde olduğu gibi bebek arabasında da onlarca marka ve yüzlerce model yer almakta. 100 TL’den başlayıp 3000 TL’ye kadar fiyatı vardır. Hatta 3000 TL’nin üstünde dahi gördüm 🙂 Haliyle bu kadar çok çeşit arasında anne ve babalar olarak bizimde kafamız çok karışıyor. Burada biraz benim alırken öğrendiğim şeylerden bahsedeceğim. Yani marka modelden çok hangi özellikler olmalı tavsiyesinde bulunacağım.

Bebek arabasında olması gereken özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

*TS EN belgesi: Yani bu gerekli standartlara uygun olduğu için aldığı belgedir.

*Emniyet kemeri: Bu konuda hassas olmalısınız. Çünkü bebeğiniz gün geçtikte yerinde duramayacaktır ve arabanın içinde sağa sola dönmeye başlayacaktır. Bu yüzden emniyet kemeri yönünden sağlam ve güven verici olmalıdır. Bu yönden en çok tercih edilen 5 noktalı emniyet kemeridir. Özellikle kolay açılabilir olmamalı. Malum her şeyi kurcalıyorlar 🙂

*Kilitlenebilen tekerler: Olmazsa olmaz özelliğidir. Bu özellikle hareket eden araçta yada düz olmayan zeminde emniyet almış olursunuz. Birçok kazaya sebep olabilecek bir nokta. Bu konuda dikkatli olmanızı ve mümkünse almadan önce kontrol etmenizi tavsiye ederim.

*Ön ve arkadan (çift yönlü) kullanabilme özelliği: Bu özellikle ister bebeğinizin yüzünü görebilir isterseniz onun etrafını rahatça görmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle bebeğinizin ilk aylarında araba ile gezerken yüzünü görecek şekilde kullanmanızı tavsiye ederim.

*Kolay açılıp – katlanabilme: Eğer bebeğinizi çoğu zaman tek başınıza çıkaracaksanız dikkat etmeniz gereken bir konu. Çünkü bir elinizde bebeğiniz varken de bunu yapabiliyor olmalısınız.

*Ağırlığı ve taşıma kapasitesi: Ağırlığı taşıma kolaylığı sağlayacaksa da malzemenin kalitesizleşmesi de demek olabilir. O yüzden çok hafif ürünleri tercih etmemenizi tavsiye ederim.

*2-3 farklı pozisyona ayarlanabilen ve tam yatabilen sırt dayanağı: En az iki pozisyonda ve tek elle ayarlanabilir olmalıdır. 3 pozisyonlu olanını daha kullanışlı buluyorum.

*3 yada 4 tekerli olması: Özellikle 3 tekerliler manevra kabiliyeti olarak daha iyi olsa da 4 tekerlilere göre daha fazla yer kaplıyor. 3 tekerlilerin daha az yer kaplayanları mevcut fakat fiyat olarak daha pahalı o yüzden ben tercih etmedim.

*Sepet ve eşya cebi: Bunlarda bir çok arabada olan özellikler. Bunların büyük olası size avantaj sağlayacaktır.

*Ayrıca; Kumaşı Kolay silinebilir olmalı ve kaliteli olmalı. Rüzgarlık ve yağmurluk olmasını tercih edin. Olmaması çok büyük sorun değil. Ayrıca satılan aksesuarlardır. Bunların dışındaki özellikleri ise bütçeniz belirleyecektir.
1 Yorum “Bebek Arabası Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  1. Z

    Bebek arabası seçerken bakılması gereken en önemli özellikler tekerlekleri ve arabayı sürdüğünüz kol çok önemli diğer özellikler hemen hemen bütün markalarda aynı özellikleri belirledikten son ra da fiyatları göz önünde bulundurmanız gerekli biz internetten almıştık anakucağı da hediye olarak gelmişti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir