Bebek Oto Koltuğu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk Oto Koltuğu Tavsiyesi

Çocuğunuz için aracınızda yapacağınız en büyük güvenlik önlemi oto koltuğu almaktır. Oto koltuğu seçimi oldukça önemli ve  çok fazla çeşit içermektedir. Burada önemli olan alacağınız koltuğun fiyatından çok bazı özellikleri ve kalite koşullarını sağlıyor olmasıdır.

Olması gereken özellikler:

  • Güvenlik Belgeleri; özellikle ECE olarak geçen Avrupa Güvenlik Standartlarına uygunluk belgesi bulunmalıdır. Ayrıca eğer marka paylaşıyorsa güvenlik testlerinden geçme puanlarını öğrenebilirsiniz. Bu da seçiminizde etkili olacak en önemli noktayı oluşturmaktadır.
  • Emniyet Kemeri; en yüksek güvenlik için 5 noktadan emniyet kemeri olması gerekmektedir.
  • Bebeğin Rahatlığı (konforu); Bebeğinizin konforu da oldukça önemli bir kriterdir. Burada dikkat edilmesi gereken baş-boyun dayanağının olması. Çocuğunuz içinde uyuyacağı için baş-boyun kısmının rahat etmesini ve ani bir sarsılma gibi durumlarda onu korunmasını sağlayacaktır. Yatış pozisyonu olması da oldukça konforlu olacaktır. Ayrıca her çocuğun konfor anlayışı farklıdır. O yüzden almadan önce mutlaka denemenizde fayda var.
  • Kolay Kullanım; oto koltuğunun kolay takılabilir, çocuğu oturtup kaldırması kolay olması gerekmektedir.

Özellikle dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da 2 yaşına kadar çocuğunuzun koltuğunu gidiş yönünün tersine bağlamaktır. Yapılan güvenlik testlerinde kaza anında çocuk için en güvenli pozisyonun bu olduğu belirtilmiştir.

2015 yılında öne çıkan çocuk oto koltukları
1 Yorum “Çocuk Oto Koltuğu Tavsiyesi

  1. Hosting

    Bebek ana kucakları çocuğun gelişim ve kilosuna göre yaklaşık 15 aya kadar kullanılabilir. Ancak 9.aydan itibaren normal oto koltuğuna geçiş yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir