dogum-raporu-nedir-nasil-alinir

Doğum Raporu Nedir? Nasıl Alınır?

SSK’lı çalışan anne adayı iseniz ve tek bebek bekliyorsanız (tekil gebelikte) doğum izni olarak 16 hafta yani 4 ay ücretli izin hakkı verilmektedir. Bu izinlerin 8 haftası doğumdan önce, 8 haftası doğumdan sonra kullanılabilmektedir. İkiz, üçüz gibi çoğul gebeliklerde ise doğumdan önce verilen 8 haftaya 2 hafta daha eklenmektedir. Yani doğumdan önce 10 hafta, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 18 hafta izin hakkınız vardır.

Gebeliğin olağan şekilde ilerlediği ve 40 hafta sürmesi üzerinden izin hakkı hesabı yapılmaktadır. Buna göre tekil gebeliklerde alınacak raporlar şunlardır;

  • Gebeliğin 32. haftasında çalışamaz şeklinde düzenlenen Doğum Öncesi Analık Raporu
  • Doğum gerçekleştiğinde Doğum Raporu

 

Fakat sağlığı yerinde olan ve çalışabilecek durumda olan anne adayları genellikle doğumdan sonra bebekleriyle daha fazla vakit geçirebilmek için doğum öncesindeki izinlerinin bir kısmını doğumdan sonra kullanırlar. Bunun için doğumdan önceki 3 haftaya kadar çalışırlar ve doğumdan sonra 13 hafta izin kullanırlar. Burada yasal sınır 37. haftaya kadar çalışabilme şeklindedir.

Eğer doğumdan önce daha fazla çalışıp doğumdan sonra daha fazla izin yapmayı düşünüyorsanız almanız gereken raporlar şunlardır;

  • Gebeliğin 32. haftasında çalışabilir şeklinde düzenlenen Doğum Öncesi Analık Raporu (Çalışabilir Raporu)
  • Gebeliğin en geç 37. haftasında çalışamaz şeklinde düzenlenen Doğum Öncesi Analık Raporu
  • Doğum gerçekleştiğinde Doğum Raporu
GEbeliğin 32. Haftası Çalışabilir Doğum Öncesi Analık Raporu Örneği

Gebeliğin 32. Haftası Çalışabilir Doğum Öncesi Analık Raporu Örneği

Gebeliğin 32. haftasında alacağınız çalışabilir raporu maksimum 5 hafta olabilmektedir. yani 37. haftaya kadar çalışabilirsiniz. Ayrıca bu raporu aldınız diye 37. haftaya kadar çalışmak zorunda değilsiniz. İsterseniz 37. haftadan öncede istirahate ayrılmak için rapor alabilirsiniz.

Doğum Raporları Nasıl Alınır?

  • Gebeliğinizin 32. haftasında doktorunuza giderek Doğum Öncesi Analık Raporunuzu alabilirsiniz. Bu raporu doktorunuz SGK sisteminden doldurmaktadır. Eğer 37. haftaya kadar çalışmak istiyorsanız Çalışabilir Raporu olarak belirtmeniz gerekmektedir. En fazla 5 hafta olarak verildiğini unutmayın. Şayet çalışmaya devam etmeyecekseniz doktorunuza bu şekilde belirterek çalışamaz şekilde düzenlenecek Bu raporun doğruluğunu iş yerinizin muhasebe biriminde mutlaka doğrulatın.
  • Çalışabilir raporu aldıysanız en geç gebeliğinizin 37. haftasında doktorunuza giderek çalışamaz şeklinde düzenlenecek olan Doğum Öncesi Analık Raporunuzu alın. Bu raporunda doğruluğunu iş yerinizin muhasebe biriminde mutlaka doğrulatın.
  • Doğum yaptıktan sonra rapor alacağınızı hastaneye bildirin. Hastanenin verdiği Doğum raporunu sisteme girildiğinden emin olmak için muhasebe birimize doğrulatın.

Tüm bu raporları almanız halinde iş yerinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’nu arayarak doğum izni ücreti almak için sistemde raporlarınızın eksiksiz ve doğru olduğunu kontrol edin. Tüm bu işlemler sonucunda ortalama 4-6 ay arasında doğum izni ücretiniz Ziraat Bankası’na yatırılmaktadır.

Aldığınız raporların doğruluğunu çalıştığınız iş yerinin muhasebesinde kontrol ettirmeyi unutmayın. Yapılan bir hatalı işlem raporunuzun geçersiz olmasına yada alacağınız izinli olduğunuz haftaların ücretinin az olmasına sebep olabilir. Ayrıca süreç hakkında daha detaylı bilgi almak için yada işlemlerinizi kontrol etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu Çağrı Merkezi olan 170’i arayabilirsiniz.

Diğer resmi işlemler ile ilgili bilgi almak için göz atabilirsiniz;

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir