Çocuk (Doğum) Yardımı Nedir? Ne Kadardır ve Nasıl Alınır?

15 Mayıs 2015 tarihinden sonra uygulanmak koşulu ile yeni bir doğum yardımı uygulaması başladı. Resmi gazetede yayınlanan “Ailenin ve Dinamik Nüfus Yapısının Korunması Programı” ile çocuk yardımı, süt parası yada doğum yardımı olarak da bilinen çocuk teşvik parası verilmeye başlanıyor.

Nasıl başvurulur? Nasıl Alınır? 

Doğum yardımına başvurabilmek için anne ve/veya babanın Türk olması gerekmektedir. Başvuru dilekçesi doldurulması ve kurumlara teslim edilmesi gerekmektedir.

Doğum Yardımı Başvuru dilekçesi örneği

Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına, Sosyal Hizmet Merkezlerine, yurt dışındaki vatandaşlar konsolosluklara yapılabilecek. Kamu çalışanları ise kurumlarına dilekçe ile  başvurabilecektir. Başvuru dilekçesi şahsen, posta yada kargo yoluyla ilgili kuruma gönderilebilecek. Kamu çalışanlarının sözleşmesinde doğum yardımı varsa ve doğum yardımından az olması durumunda aradaki fark ödenecektir. Sözleşmede yazan yardım, doğum yardımından fazla olaması durumunda bu yardımdan yararlanamayacaktır.

Doğum Yardımı Ne Kadar?

15 Mayıs 2015’den sonra doğan her canlı bebek için ödeme yapılacaktır. Bu tarihten önce doğanlar için bir yardım yapılmayacaktır. Fakat bu tarihten önce doğan çocuklar sıralamada sayılacaktır. 15 Mayıstan sonra doğan ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve sonraki her çocuk için 600 TL doğum yardımı verilecektir.

Doğum Yardımı Ödemesi Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı Zorunlu durumlar haricinde annenin adına anlaşmalı bankalara veya PTT’ye yatırılmaktadır.

 

 
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir