Gebeliğin 1. Ayı

İnsanoğlunun en hızlı değişim ve gelişim gösterdiği dönem anne karnında bulunduğu dönemdir. Bu dönemde annenin yaşadığı fizyolojik ve psikolojik olan her şey doğrudan bebeği de etkilemektedir. Bebeğimizin gelişimini aylık olarak kontrol etmekte ve ona uygun bir yaşam alanı oluşturmaya hazırlıklı olmamız gerekmektedir.

Gebelik önce kanda, sonra idrarda son olarak ta ultrasonda tespit edilmektedir. İlk ayda belirli bir planlamamız yoksa gebe kaldığımızı anlamak biraz zaman alabilir. İlk 3 haftada bebek henüz tam anlamıyla oluşmuş değildir. Canlı olması dışında pek bir özelliği yoktur.

Annenin Gelişimi;
Anne adayında ise değişimler fark edilebilir düzeyde olabilir. Bu değişimler halsizlik ve sürekli uyku halinde olma, çok sık idrara çıkma ve mide bulantısı olarak görülebilir. Vücudumuz yavaş yavaş bebeğimizin sinyallerini bize vermeye başlamıştır, eminim ki bu ufak değişimler bile anne adayını heyecanlandırmaya ve her ne olursa olsun mutlu etmeye başlar miniğimizin hayali ile birlikte 🙂

Bebeğin Gelişimi;
Gebeliğin ilk haftasında yumurta ve sperm birleşmiş yani döllenme olmuştur. Bebeğin cinsiyetini babadan gelen sperm belirler. Döllenen yumurta yaklaşık 3 hafta sonra rahmin içine yerleşir. Rahim duvarına yerleşen yumurta embriyo olarak adlandırılır ve gelişime başlar. Embriyodan çıkan kimi uzantılar annenin kan damarlarıyla bağlantı kurabilmek için rahim duvarına doğru ilerler. Bu bölüm halk arasında “bebeğin eşi” denen ‘plesanta’ yı oluşturur. Hücrelerin bir kısmı da göbek kordonunu ve bebeği koruyan zarları yapar. İçte kalan hücrelerse üç katmana ayrılarak bebeğinizin değişik organlarını oluşturur.  Ve bu ay sonunda embriyonun boyu yaklaşık bir elma çekirdeği kadardır. (6mm)
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir