Gebeliğin 4. Ayı

Gebeliğin 4. ayı, 13-17 haftalar arasına tekabül etmektedir.

Annenin Gelişimi;

13. haftadan itibaren annenin vücudu gebeliğe alışması başlamıştır. Önceki aylarda görülen bulantı kusma gibi şikayetler oldukça azalacaktır. Anne eski iştah ve enerjisine dönmeye başlamıştır.Meme uçları büyür ve rengi koyulaşmaya başlar. Meme dokusu emzirme için hazırlanır. Bu dönemde annenin Omega 3 tüketmeleri bebeğin beyin gelişimi açısından önemlidir.

Bu ayda anneye genellikle 11-14 testi (ikili test, 1. tirmester tarama testi) adı verilen test yapılır. Bu testte bebeğin ensesindeki boşluk ölçülerek Down sendromu riski belirlenir.

Bebeğin Gelişimi;

Bu ayda bebeğin boyu 10-13 cm arasında gelişir ve kilosu ise 45-100 gram arasında gelişim gösterir.Bu rakamlar 4. ayın ilk haftası olan  13. hafta ile son hafta olan 17. haftalar arasında gelişimidir. Bebeğin gelişimi yaklaşık olarak 2 katı hızla büyür. Önceki aylarda sadece kalp atışını duyduğunuz bebeğinizin artık vücudu gelişmeye başlamıştır ve ultrasonda uzuvları fark edilecek durumdadır. Başı, gövdesi, kolları, bacakları ve el ve ayak parmakları net olarak gözlenmeye başlanır. Bu ayda özellikle cinsiyet kesin olarak belli olabilir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir