Gebeliğin 5. Ayı

Gebeliğin 5. ayı yaklaşık olarak 17,5-21.5 haftaları arasına tekabül eder.

Annenin Gelişimi;

Bu ay annenin karnı belirginleşmeye başlar. Bu yüzden gardırobunuzu yavaş yavaş yenilemeye başlayabilirsiniz.  Özellikle bu aydan itibaren karnınız hızla büyüyeceği için çatlaklar oluşabilir. Bununla ilgili olarak doktorunuzla görüşüp çatlak önleyici krem kullanmaya başlayabilirsiniz. bu aydan itibaren vücudunuzun ağırlık merkezi değişeceği için bel ve sırt bölgesinde ağrı hissedebilirsiniz. Bu ayda bebeğin çıkan saçları ve kılları yüzünden mide ekşimesi yaşayabilirsiniz.

Bu ay bebeğinizin ilk hareketlerini hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu ayda tansiyonunuz normalden düşük çıkabilir. Bu yüzden yatarken kalkmanız durmunda baş dönmesi gibi şikayetler oluşabilir. Bu ayda doktorunuz size demir ve vitamin takviyesi önerebilir. Bu ayda doktorunuz ayrıca üçlü test yaptırmanızı önerecektir.  4. ayda yapılan ikili test veya bu ayda yapılan üçlü testte Down Sendromu riskinize göre doktorunuzun tekrar test yapması gerekebilir.

Bebeğin Gelişimi;

Bebeğinizin boyu bu ay 14-26 cm arasında gelişirken kilosu 100-400 gram arasında gelişir. Bu rakamlar 5. ayın ilk haftası olan  17,5. hafta ile son hafta olan 21,5. haftalar arasında gelişimidir. Bu ayda bebeğin kemikleri güçlenir ve iç kulak gelişir. Bu aydan itibaren bebeğiniz işitmeye başlar. İlk başta annenin vücudundaki sesleri sonrada dışarıdaki sesleri duymaya başlar. Saçlar ve tırnakları uzamaya devam eder. Böbrek gelişimi devam eder ve idrar yapmaya başlar.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir