Gebeliğin 6. Ayı

Gebeliğin 6. ayı yaklaşık olarak 21.5-25.5 haftaları arasına tekabül eder.

Annenin Gelişimi;

Bu ayda oluşan en önemli gelişme geçen aydan itibaren başlayan bebeğin hareketlerini hissetme gitgide artmaktadır. İlk gebeliği olan anneler için bu biraz zor anlaşılabilir. Fakat ayın sonuna doğru en ufak hareketleri bile hissedebilir hale gelir. Babada ayın sonuna doğru hissedebilir.

Annede kan yapımı arttığı için demir ihtiyacı artmıştır. Ayrıca diş etlerinde kanamalar görülebilir. Bebek için önemli olan ağız sütü bu ayda salgılanır. Sarımsı olan bir akıntı meydana gelebilir. Tansiyonunuzun bu ayda düşük olmasından dolayı ani hareketlerden kaçının. Baş dönmesi, baygınlık hissi olması durumunda uzanarak ayakları yuları kaldırmanız tansiyonunuzu düzeltmeye yardımcı olacaktır. Bebeğiniz bu ay daha iyi duyabileceğinden onunla konuşmanız şarkı söylemeniz iletişiminizi güçlendirir.

Bebeğin Gelişimi;

Bebeğinizin boyu bu ay 26-32 cm arasında gelişirken kilosu 400-600 gram arasında gelişir. Bu rakamlar 6. ayın ilk haftası olan  21,5. hafta ile son hafta olan 24,5. haftalar arasında gelişimidir. Bebeğiniz içinde bulunduğu sıvıdan bir miktar yutmaya başlar. Bu gelişme bebeğin sindirim sistemi için oldukça faydalıdır. Tat alma ve dokunma duyusu gelişmeye başlar ve parmak emmeye başlamıştır. Kemik iliğinde kan hücreleri üretilmeye başlamıştır. Bebeğin akciğer bu ayda henüz yeterince gelişmediği için bu ayda doğan bebeklerin %50 yaşama şansı vardır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir