Gebeliğin 8. Ayı

Gebeliğin 8. ayı yaklaşık olarak 30-34 haftaları arasına tekabül eder.

Annenin Gelişimi;

Annenin kalbi gebelikten önceki döneme göre %20 daha hızlı atmaya başlar. Bu dönemde kan akışındaki artış ve süt bezlerindeki artış nedeniyle göğüslerde büyüme meydana gelebilir. Yalancı doğum sancıları bu ayda da devam etmektedir. Anne, rahmin iyice büyümesiyle idrar kesesine baskı yapması sonucu idrar kaçırma sorunu ile karşılaşabilir. Ayrıca bir diğer konu da idrar yolu enfeksiyonuna karşı annelerin dikkat etmesi gerekir. Bu yüzden normalden daha çok idrara çıkma ve idrar yaparken yanma gibi şikayetleri olan annelerin doktoruna durumu bildirmeleri gerekmektedir. Bunun haricinde meydana gelebilecek kanama, koyu kıvamlı akıntı veya su gelmesi durumlarında sağlık kurumlarına başvurmalısınız.

Bebeğin Gelişimi;

Bebeğinizin boyu bu ay 39-43 cm arasında gelişirken kilosu 1.400-2.200 gram arasında gelişir. Bu rakamlar 8. ayın ilk haftası olan  30. hafta ile son hafta olan 34. haftalar arasında gelişimidir.

Bu aydan itibaren bebeğin tüm duyuları gelişmiştir. Görme ve işitme duyuları ilerler. Akciğer ve beyin gelişimi hızlanır. Bebeklerin hareketlerinde göreceli olarak azalmalar hissedilebilir. Bu annenin kaygılanmasına sebep olur. Anneler bir şeyler atıştırarak bir süre dinlenirse bebek tekrar hareketlenmeye başlayacaktır. Uzun süre hareketsizlik hissinde bir sağlık kurumuna başvurunuz.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir