İkinci Ek Gıdam Balkabağı

İkinci ek gıdam Balkabağı

Havuç püresi tarifin de de belirttiğim gibi turuncu renkte olan bitkilerde yoğun miktarda Beta Karojen ve A vitamini bulunur. Artık bu iki sebzeyle çok iyi tanışın anneler . Özellikle Balkabağını aldıktan sonra dilim dilim yapıp buzluğunuza stok yapın çünkü artık tüm menülerinizde bulunacak ???? bu iki sebze ye bebeğiniz alıştıktan sonra bunlara ekleyeceğiniz diğer gıdalarla hazırlayacağınız çorbalara alışması daha kolay olacak .

  1. Malzemeler
    200 gr havuç
    1 su bardağı içme suyuYapılışı

Balkabağını küçük küçük doğrayın ve buhar aparatına atın. 15 dk haşlandıktan sonra yine tahta kaşık yada havan yardımı ile ezin. (Bu ezme işlemlerinde metal yada çelik kullanmayın arkadaşlar. Vücutlarına ağır metal alımını şimdiden başlatmayalım. )zeytinyağı ekleyerek bücürünüze servis edin.
Önceden de belirttiğim gibi ben ikeanın fiyatı da çok uygun olan buharda pişirme aparatlarının çok faydasını gördüm bu ek gıda yolunda. Hem pratik hem yer kaplamıyor hem de ekonomik ????
Eğer buhar aparatı pişirmiyorsanız da çok az su ile fazla kaynatmadan pişirebilirsiniz. Anne sütü ile pişirenler de var fakat yüksek ısıda anne sütü besin değerini kaybediyor. Sadece kıvam alması için üstüne ekleyebilirsiniz.

Balkabağı bilinen en güçlü antioksidanların bir çoğunu içinde barındırıyor. Bol miktarda lif içerir. Ek gıdaya yeni başlayan bebeklerde kabızlık sorunu için harika bir gıdadır. Kandaki yağ miktarını düşürür.

Not: Havuç ve balkabağına başlamadan önce bilmeniz gereken bir notu da buraya iliştireyim. Her ne olursa olsun , hangi gıdaya ilk başlarsanız başlayın 3 gün kuralını uygulamak zorundasınız arkadaşlar. Günümüzde alerji sorunlarını çok sık yaşıyoruz biliyorsunuz. Hangi gıdalara alerjisi olduğunu olabileceğini anlamadaki en basit yöntem 3 gün kuralıdır. Ne yapıyoruz. Diyelim havuç püresini verdiniz. 3 gün boyunca havuç ile devam edip 4. Gün havucu bırakıp balkabağına geçiceksiniz. Bu gıdayı da 3 gün boyunca sunduktan sonra havuç ile balkabağı karışımına geçebilirsiniz. Mantık şu. Ben havucu veriyorum 3 gün boyunca bebeğimde kaşıntı kızarıklık gibi septomlara rastlamadım . Başka bir besine rahatlıkla geçebilirim ????
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir