İlk Adım; Kendinizi Ve Bebeğinizi Hazırlayın ????????

Ek gıda yolunda ilk adım..

Biz anneler ek gıdaya geçerken nasıl heyecanlanır nasıl panik yaparız değil mi ? Sosyal medyada gördüğüm heyecanlar biraz benim heyecanımdan fazlaydı ???? Ben biraz daha yumuşak geçişler yaptım. çeyiz düzer gibi tabaklar çatallar kaşıklar suluklar boy boy ???? bir panik , arama motorları ile kanka olmalar falan ???? kanka’yı geçtik arama motorlarına hesap sormalar bile var ???? benim çocuğum neden yemiyor ?????!!!!! ????????????
Ek gıdaya başlarken hemen uyum sağlamaz yemezse bir telaş saç baş yolmalar falan ????ağlama krizleri. Acaba hiçbir zaman yemek yemeyecek mi bebeğim ?? soruları. Eğer bunlardan birini yaşıyorsanız sayfama hoş geldiniz ???? bu sayfada tamamen sağlık kuralları , psikolojik yaklaşımlar ile ek gıda serüveninizi hep birlikte tamamlıycaz inşallah ????

Bu yazımda enes tuğrul a ek gıda konusunda yaklaşımımızı anlatmaya çalışıcam. Her anne gibi ben de heyecanlandım evet bende panik yaptım yeri geldi ağlarken buldum kendimi . Çocuklar ebeveyinlere bir ek gıda da birde ergenlikte bukadar çektiriyorlar galiba ???? sonradan aslında abartılacak hiçbir durum olmadığı anlaşılıyor da iş işten geçmiş oluyor.
Enes tuğrul 5 ay dolu dolu anne sütü ile beslendi . 5. Ayın başında ek gıda araştırmalarına başladım her anne gibi bende . Aklımdaki ilk soru ne zaman başlamam gerektiğiydi. Uzun araştırmalarım sonucu en mantıklı zamanın 6 aylıkken olduğuna karar verdim ama bir ince detay vardı . Ek gıdaya 6. Ayda başlıyıcaktım ama alıştırmalara 2 hafta önce başlamalıydım .

Şimdi size yine bir empati seçeneği sunuyorum. 6 aya yakın bir süredir sadece anne sütünün tadını almışsınız. Başka hiçbir besini tanımıyorsunuz tadından haberiniz yok. İlk yediğiniz şeyi sevip karnınızı doyurup kalkarmısınız tabiki hayır❌ bebeğinizde anne sütünden başka hiçbir tadı bilmediği için onu korkutmayın. Çatal yada kaşık kullanmayın . Daha o besinlerin dost mu düşman mı olduğunu bilmiyor ki kaşıkla çatalla aşk yasasın?
Sakin olun sevimli görünmeye çalışın. Her sebzeyi küçük bir dilim olarak sade haşlayın. Çatalla ezin. Zeytinyağı ekleyin . Sonra parmak ucunuz ile küçücük bir parça alın ve gülümseyerek ağzına sürün. Tepkisine bakın . Eğer sakinse ikinci parmak lokmasını da verebilirsiniz ama tepkisi ortanın üstündeyse hemen oradan uzaklaşın. 3 saat sonra tekrar aynı şekilde yaklaşın. Bebeğiniz ek gıdaya başlarken önce yediği şeyleri tanımak ister. 3 saatte bir teklif edin tepki gösterirse geri çekilin , göstermezse devam edin . Ek gıda döneminde en önemli bilinmesi gereken 3 gün kuralıdır. Yani besin alerjisi durumları . Burada yapılması gereken çok basit. İlk havuçla başladığınızı var sayarsak 3 gün boyunca havuç vereceksiniz. Gözlemleyeceksiniz. Vücudunda kızarıklık gibi alerji habercisi septomlar oluşuyor mu ? Oluşmadıysa süper 3 gün sonra patatesi de ekleyin havuca . 3 gün daha havuç ve patates verin. Tekrar gözlemleyin . Bu böyle bu şekilde malzemeleri arttırarak devam etsin .

Bakın burada önemli olan doyması değil, besinleri tanıması korkulacak birşey olmadığını anlaması ve sevmesi ❤️
Bir diğer önem verdiğim konu da ; aile sofranızda mutlaka bulunmalı. Yemek yeme kültürünü, bu dünyada, evinde , ve bundan sonra ki günlerde insanların belirli saatlerde beslenmek için sofraya oturmaları gerektiğini bilinç altına yerleştirmeli. Enes tuğrul için biz buna çok önem verdik , sizlerde verin lütfen ????

Bu yazıdan ne çıkardık hadi gelin özetleyelim ;
1-) önce siz sakin olun
2-) bebeğinize bu konuda panik yaptırmayın
3-) besinleri tanımasına müsade edin , bebeğinize güvenin, ona saygı duyun
4-) doymasına değil , sevmesine yardımcı olun
5-) bebeğinizin büyüdüğünü gösteren bu ilk aşamada ona destek olun
6-) alerji testini asla atlamayın.
7-) bebeğiniz daha 1 ay boyunca sizin memeniz ile doyacak bunu unutmayın ❌

Bir sonraki yazım ek gıdaya geçişte verilmesi gereken gıdalar olucak. En yakın zamanda yazıcam inşallah ????
Ek gıda için önerdiğim alışveriş listesi

1-) ikea antilop mama sandalyesi
2-) ikea mama sandalyesi minderi
3-) (en küçük boy) kavanozlar
4-) mama kaşığı en az 5 tane ????
5-) sınırsız mama önlüğü ????
6-) su akıtmayan suluk
7-) bölmeli tabak

İnanın bu kadarı yeter kendinizi kaybetmeyin ????
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir