Probiyotik Ekşi Mor Lahana Turşusu

Güzel yurdumun güzel insanları merhaba. ???? Yine bir tarifle karşınızdayım????İnstastory de dün gece probiyotik mor lahana turşumu paylaşmıştım sizlerle. Zaten bloğumda yayınlamayı düşündüğüm bir tarifti fakat bu kadar talep olacağını hiç düşünememiştim açıkçası ???? çok hoşuma gitti gelen tarif sorulu mesajlarınız. E o zaman ben de öne alayım yazımı dedim ve yazmaya başladım ???? Her zaman olduğu gibi tarifi vermeden önce bilgilerimizi gözden geçirelim.

Neden probiyotik turşu??
Probiyotik gıdaları tükettiğimizde , bağırsak sistemimizde olan bazı yararlı bakterileri sayıca dengelemiş oluruz. Stres ve antibiyotiklerden sonra bağırsaklarımızdaki bu yararlı mikroorganizmalar azalmaktadır. Bize de bunları yerine koymak düşer.

Probiyotik turşuda önemli not: turşuların probiyotik olabilmeleri için , içinde kesinlikle sirke ve limon bulundurmaması gerekir. Sirke sadece turşuyu kıtır yapmaya yarayan bir gıdadır. Bizim kıtırlıktan çok sağlığa ihtiyacımız var.
Eğer şimdi yazacağım tarife göre yaparsanız, mor lahananın yararlarını yüze katlamış olursunuz. Hem yararlarından faydalanırsınız fazlasıyla hemde bağırsaklarımıza yararlı bakteriler göndermiş oluruz. Ve turşuyu karıştıracağınız kap kesinlikle plastik olmamalı. Çünkü yapım aşamasında açığa çıkan gaz plastiği kendine çekecektir sizde plastik katkılı turşu yemiş olacaksınız. Çelik te önermiyorum. Vücudunuza ağır metal almanıza sebep olur.

Probiyotik mor lahana turşusu

Malzemeler
Mor lahana
Cam kase
Cam kavanoz
Kaya tuzu

Yapılışı
1-) Lahanayı yıkayın
2-) Lahanayı doğrayın
3-) Üstüne göz kararı kaya tuzu ekleyin.
4-) Yaklaşık 2 dakika kadar yoğurun. Tuzunu tadın eğer az gelmişse tekrar ekleyin.
5-) Karıştırma kabının üstüne bir ağırlık koyun ,üstünü de temiz tülbent ile örtün.
6-) 2-3 gün kadar bekleyin.
7-) Süre bitince mor lahana sulanmış olucaktır. Hemen cam kavanoza alın.
???? mor lahananın suyunun üstüne çıkması gerek , cam kavanoza aldığınızda iyice bastırın eğer suyu üstüne çıkmamışsa kendiniz kenarda turşu suyu hazırlayıp üstüne ekleyin.
9-) Turşu suyu hazırlamak ta çok basit , 1 lt ye 2,5 yemek kaşığı kaya tuzu eklemeniz gerekiyor.
10-) Hazırladığınız turşu suyunu cam kavanoza ilave edin. Üstüne çıkacak şekilde.
11-) Sonra tekrar üstüne bi ağırlık koyun temiz bir tülbentle bağlayın ağzını.
12-) Fazla su koyarsanız su taşar oyüzden kavanozun ağzı biraz boşluk kalsın
13-) 3 gün sonra artık yemeğe hazır hale geliyor. Ben hep salatalarıma ekliyorum. Çok lezzetli oluyor. Lokantalarda yediğimiz mor lahana dan hiç bir farkı kalmıyor.

Afiyet olsun ????????????
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir