BADEM SÜTÜNÜN FAYDALARI…

Süt deyince aklımıza inek, keçi, eşek gibi hayvanlar gelir sadece değil mi ? Halbuki bu hayvansal sütlere daha yararlı alternatifler mevcut. Fakat ülkemizde pekte bilinip kullanılmıyor. Halbuki gelişmiş ülkelerde çok popüler. İnek sütünün yerini tamamen bitkisel sütler almış durumda.. Peki bu sütler neler?
Tabi ki badem sütü ve Hindistan cevizi sütü , susam sütü , Kaju sütü, fındık sütünden bahsediyorum. Hayvansal sütlerde bulunan ve sindirime zarar veren laktoz, kazein , Kazamorfin bu sütlerde yok mesela .

Bu yazımda Badem sütünü ele alırsak eğer 1 bardak badem sütünde günlük kalsiyum miktarının %30 u mevcuttur.
Aynı zamanda bir E vitamini deposu olan badem sütü günlük almamız gereken E vitamininin %125 ini karşılar . Yani fazlasıyla. İnek sütünde bu oran %50 dir mesela . Ayrıca magnezyum, selenyum, manganez, kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko içeriyor. Bu mineraller kemik gelişime, sindirim sistemine, bağışıklık sistemine iyi gelirken E vitamini de tabi ki yaşlanmayı geciktiriyor.

Zararları nelerdir ?
Tabi ki hiçbir zararı yok. Nasıl ki inek sütünü fazla kullandığımızda demir eksikliğine neden oluyorsa bunda da bir tane dikkat etmemiz kural var. Bilirsiniz badem alerjan bir kuru yemiş çeşididir. 1 yaşından küçük bebeklere kesinlikle önermiyorum. 1-2 yaş arası bebekler için uygundur. Yine de 3 gün kuralına uyarak vermenizde fayda var. 2 yaş üzeri tamamen serbest ????

Ayrıca bebeğinizi sadece badem sütü ile beslemeyin. Unutmayın bu sadece besleyici bir alternatif . Diğer sütler ile dönüşümlü kullanmakta fayda var . Örneğin protein yönünden eksik kalırsınız, c vitamini yönünden eksik kalırsınız..

Tavsiye;
Mesela ben hindistan cevizi sütü alırım o bitince badem sütü o bitince başka bir şey ???? değiştire değiştire kullanırım.

Gelelim sizler için hazırladığım süprize ????????????????

Ben bu sütleri söylediğimden beri satışları patladı farkındayım???? çoğu zaman bulamıyoruz raflarda???????????????????????? beni ortak yapmaları gerek ????
Şaka birtarafa ülkemizde vegan anneler hariç pek kimse tarafından bilinmediği için yani tüketimi az olduğu için üretimi de malesef yok. Bunlar bize yurtdışından geliyor. Haliyle de aşırı pahalı . 1lt si 17 tl????

Şimdi şöyle bir çelişki oluyor evet . Elif hanım hem inek sütü zararlı diyorsunuz , hemde fiyatlar bukadar uçuk, peki biz ne yapalım?? Pastalara mecbur inek sütü katıcaz , içeceklerimizi inek sütü ile yapıcaz, e öyle faydalı olsun diye de içeriz tabi arada bu bitkisel sütleri?? Eminim herkes böyle düşünüyor???? işte bu noktada size tarif vereyim ben hadi ???? kendi sütünüzü kendiniz evde yapın güzellikler. Üstelik çok basit bir tarifi var. Lafı fazla uzatmadan hemen geçiyorum tarife ;

Badem sütü tarifi
Malzemeler
1 su bardağı çiğ badem
4 su bardağı klorsuz içme suyu
Toz tarçın
Tatlandırmak için doğal pekmez yada bal yada keçiboynuzu tozu
Süzmek için ince tülbent yada ince ten rengi çorap
Mikser , mikser
Sürahi

Yapılışı
1-) bademleri akşamdan suya koyun en az 8 saat en çok 24 saat bekleyecek şekilde
2-) saat dolduktan sonra bademleri kabukları ile beraber suyunu süzüp içme suyuna koyun ve miksere koyup 2 dakika kadar karıştırın. (Kabuklarını vaktiniz varsa soymanız daha faydalı, bağırsaklarda toksit olarak kalabilir)
3-) sürahinin ağzına ince bir tülbent koyun ve bu karışımı güzelce süzün.
Elde ettiniğiniz badem sütünü bal, tarçın, hatta hurma ile bile tatlandırabilirsiniz .
İşte size badem sütü ???? 17 tl niz cebinizde???? bu tarz şeylerle uğraşmayı seven güzel annelere buda bir alternatif olsun❤️
Ben bir defa demiştim ve harika olmuştu. Sonra satın almak daha kolayıma geldi o ayrı ????

Not: bademleri soymak isterseniz kaynayan suyun içine atın ve 1 dakika kadar bekledikten sonra çıkarın. Ucundan tutunca hemen çıkıyor zaten kabukları ????

Umarım yararlı bir yazı olmuştur???? bir sonraki yazım hindistan cevizi sütü olucak takipte kalın ????

Sevgiyle ????
1 Yorum “BADEM SÜTÜNÜN FAYDALARI…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir