Gebeliğin 9. Ayı

Gebeliğin 9. ayı yaklaşık olarak 34-38 haftaları arasına tekabül eder. Normal doğum süresi 40 haftadır. ve 38,5.-40. haftaları son 10 günü ifade etmektedir. Bu yazıda 9. ay olarak 34-40 haftaları değerlendirilmektedir. Her gebelik 40 haftayı doldurmaz tam gününde doğanlar yaklaşık %5 civarıdır. Bir çok bebek gebeliğin 38. haftası gibi doğar. Bazı durumlarda gebelik 40 haftadan biraz daha fazla olabilir.

Annenin Gelişimi;

Annenin en büyük endişesi bu ayda başlıyor. Doğum gerçekten de zor bir süreç ama Allah öyle bir sabır ve güç veriyor ki tüm endişeler bebeğini kucağına aldığı an bitiveriyor. Bu ayda anneler doktor kontrollerini sıklaştırmalı ve doğum için bir sorun oluşup oluşmadığı kontrol ettirilmelidir. Bebeğin günde 20-30 gram aldığı bu dönemde özellikle annelerin beslenmesine dikkat etmeleri gerekmektedir.

Bu ayda annenin karnında düşüş meydana gelir buda bebeğin doğum kanalına girmeye başladığını gösterir. Sancılar giderek artmaya uzun süreli olmaya başlar. Eğer kasılmalar bir düzene girdiyse ve dinlenmekle geçmiyorsa doktorunuza başvurmanızda fayda vardır.  Doğum belirtileri olarak az kanlı sümüksü akıntı, suyun gelmesi yada kanama olabilir. Bu gibi durumlarda doktorunuzla irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Doğumun nasıl olacağı ve doğum çeşitleri ile ilgili bilgi almak için Doğum Çeşitleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebeğin gelişimi;

Bebeğinizin boyu bu ay 43-51 cm arasında gelişirken kilosu 2.200-3.400 gram arasında gelişir. Bu rakamlar 9. ayın ilk haftası olan  34. hafta ile doğumun planlandığı 40. haftalar arasında gelişimidir.

Bebek çoğu zaman baş aşağı olarak durur. Normal doğumda da bu pozisyonda gelir. Bebek son ayda gelişimi tamamlanmıştır ve artık doğum kanalına girmiştir.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir