kolik nedir? nasıl giderilir?

Kolik Nedir? Nasıl Giderilir?

Bebeklerin bazıları gün içinde uzun müddetli veya çok sık şeklinde ağlama krizlerine girerler. Bu aşırı ağlama krizlerine “kolik” denir. Aslında bütün bebekler ara ara ağlarlar veya huzursuzluk yaşarlar. Ancak bu davranış aşırı olursa ve çok sık olursa “kolik” olarak tanımlanır. Ani spazmlar şeklinde karın ağrısı mevcuttur. Tipik olarak 3.-4. haftalarda başlayıp, 3. aya kadar devam eder. Ailenin ilk erkek bebeğinde daha sık görülmektedir. Prematüre bebeklerde daha geç dönemde başlar ve daha geç normale döner. Kolik seyrek olarak 4. veya 5. aya kadar devam eder. Aniden veya yavaşça biter. Genellikle geceleri olur.

Kolik Neden Olur? Bebeğe Zararı Var mıdır? 
Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bir hayli nedene bağlı olabilir. Muhtemel nedenler arasında inek sütü protein hassasiyeti veya alerjisi, laktoz intoleransı, hazır mamalarla beslenme yapılıyorsa mamadaki proteine karşı hassasiyet veya alerji, bebeğin aşırı gazlı oluşu veya anne baba bebek arasında iletişim bozuklukları gibi sebepler sayılır. Ancak son görüşlere göre bazı yeni oluş kuramlarından söz edilmektedir. Bunlar arasında bağırsak hormonlarının tesiri de vardır. Kolik giderek kendi kendine geçer, bebeğe zararı yoktur. Kolik anne ve babanın kötü bakımıyla veya yetersizliğiyle alakalı değildir.

Bebek Kolik Sebebiyle Ağladığında, Nasıl Sakinleştirilir?

 • Bebeğin aç veyahut susamış olup olmadığını kontrol edin. Aç olduğunu düşünüyorsanız emzirin veya (anne sütü almıyorsa) mama vermeyi deneyin. Anne sütü ile besleniyorsa ikinci göğse çok tez geçmeyin. Annenin perhizinde, her zaman besinleri gözden geçirin bebekte gaz yapabilecek olanları perhizden çıkarın (baharatlı besinler, kolalı içecekler gibi). Bebek biberonla besleniyorsa sallamayla hava kabarcıkları oluştuğundan biberonu çalkalamayın. Hava yutmasına sebep olacağı için biberonu yatay tutmayın. Özellikle antikolik (kolik önleyici) biberon ve emzik kullanın.
 • Bebeğinizi kucağınıza alın ve hafifçe sallamayı deneyin (bebeği çok sert biçimde sallamayın). Bazı bebekler yana doğru sallanırsa uyuyabilirler, yukarıya aşağı sallayınca sakinleşirler. Bebeğinizin değişik istikametlere sallandığında farklı tepkiler verebilirler. Bunu özellikle kontrol edin.
 • Bebeğinizi bebek salıncağında ağır ağır sallayabilir, araba ya da pusette gezdirebilirsiniz.
 • Beslenme aralıklarını tertip edin. Bir evvelki beslenmede tam olarak doyduğundan eminseniz takriben iki saat kadar bekleyin. Sakinleştirmek için emzik verebilirsiniz.
 • Bir müzik çalmayı, araba ile gezdirmeyi deneyin. Enteresan olarak, bazen çamaşır makinesi veya saç kurutma makinesi sesinin faydaları dahi görülmüştür. Anne karnındaki sese benzettikleri için bu cihazlardaki seslerde rahatlayabilirler.
 • Sıcak bir banyo yaptırarak bebeğinizi sakinleştirebilirsiniz.
 • Bebeğinize yumuşak hareketlerle masaj yapın. Kollarını, sırtını, karnını, bacaklarını nazikçe ve sevecen şekilde ovun. Siz sırtüstü yatarken bebeğinizi yüzükoyun üzerinize yatırın.
 • Bebeği kucağınıza alıp karnının üzerine yatırın ve hafifçe sırtına vurun. Karınlarına basınç uygulayıp, sırtlarına vurmak veya sırtlarını sıvazlamak onları rahatlatacak ve sakinleştirecektir.
 • Bilhassa öğleden sonraları ve akşam üzerleri onu heyecanlanabileceği ortamlara sokmayın, ziyaretçi sayısını kısıtlayın.
 • Ninni ve şarkı söyleyin. Bebeğinizin beğendiği bir melodi keşfederseniz bunu tekrarlayarak söyleyebilirsiniz.
 • Bebeği bir türlü susturamamaktan dolayı gerginleştiğinizi ve stresinizin gittikçe arttığını hissediyorsanız bebeği babasına, annenize, kayınvalidenize, arkadaşınıza veya bakıcısına bırakın. Onu hırpalamaktan kaçının.
 • Her şeye karşın bebeğiniz hala ağlıyorsa, karnı tok, altının temiz olduğundan eminseniz, onu yatağına koyarak uyumaya bırakın. Çevredeki gürültüyü azaltın ve bir müddet başka şeylerle uğraşın. Bir türlü uykuya geçmiyorsa tekrar kucağınıza alıp, sakinleştirici yolları deneyin.
 • Sindirimi çok kolay olmasına rağmen anne sütüyle beslenen bebeklerde de kolik olabilir. Hiçbir zaman anne sütü kesilmemeli, doktora müracaat etmeden ek olarak mama verilmemeli veya bebek mamayla besleniyorsa sık mama farklığı yapılmamalıdır.
 • Bebek hala ağlıyorsa doktorunuzu arayın.
1 Yorum “Kolik Nedir? Nasıl Giderilir?

 1. andrew

  2- Bebekte, henüz olgunlaşmamış sindirim sisteminden gaz geçerken aşırı kasılma yapar ve karın kasları sertleşir. Bu sertleşme kolike neden olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir