Bebeğinizin mışıl mışıl uyuması için…

Bebeklerde uyku düzeninin hamilelikte başladığına inanırım hep. Yani anne adayı hamileliğinde hangi saatlerde uyumuş, hangi saatlerde uyanmış bu çok önemlidir. Ben hamileliğimde bilinçsiz olarak çok uyudum. Akşam yemeğini yer yemez bir uyku bastırırdı , saat 7 gibi uyur sabah 6 da gözlerimi açardım. Gece saat 4,5-5 civarı bi uyanır su içer yatardım uykum bölünmeden. Çevremde gözlemlediğim kadarı ile gerçekten hamileliğinde güzel uyku çeken anne adaylarının bebeklerininde uykuyu sevdiği, gece geç saatlere kadar uyumayan anne adaylarının bebeklerinin de aynı doğrultuda geceleri hep geç uyuduğunu farkettim. Bilimsel bir açıklaması olmamasına rağmen kesinlikle doğru olduğuna inandığım üstünde çok konuşulacak bir konu.

Ve hamilelik sona erip Enes Tuğrul dünyaya geldiğinde ilk iki hafta her bebek gibi oda uyudu sürekli. Bu uyuma durumu devam etmeliydi. Sonuçta hamilelik ve doğumdan sonraki ilk iki hafta bu düzende yaşadı bebeğim. Bunun bilincinde olarak akşam üzeri saat 18.00 gibi rutine başayıp 19.00 da Enes Tuğrulu uyutmaya başladım. O saatler içerisinde ona hiçbir uyaran vermedik. Evde sessizlik, huzurlu bir ortam yarattık. Mutlaka her uykudan önce banyosunu ve masajını yaptırdık. Gerçekten de herşey istediğim gibiydi. Oğlum akşam saat 19.00 da uyur, hamileliğimde olduğu gibi gece 4,5-5 civarı uyanır (gözleri kapalı) emer yine uyur ve sabah 6.00 da gözlerini açardı. Bi dönem kolik sorunu yaşadık. Akşam uyuması gereken zamanda yani 19.00 da oğlumun kolik sancıları bi başlardı akşam 21.00 a kadar hiç durmadan ağlardı. Ve sonra yorgun düşüp uyurdu. Bu durum bu şekilde tam 2 ay kadar sürdü. Enes Tuğrulun çabuk hareketlenmesiyle gaz sorunu da erken bitmiş oldu. Kış mevsimini atlattık ve yaza geçtik düzeni bozulmadan. Çevremdekiler yazın bu böyle uyumaz dediler hep. Sen dışarı çıkacaksın her gün bu rutinleri oluşturamayacaksın bla bla bla …
Ama hayır. Kendimizi oğlumuza göre ayarlamak zorundaydık. Yaz mevsiminde de yine aynı şekilde akşam rutinlerimizi uyguladık. Fakat değişen birşey vardı. Günlerin uzaması ile enes tuğrulun uyku düzeni 1 saat sarkmıştı. Artık 20.00 da uykuya dalıyordu. Bizde dışarı yahut misafirliğe dahi gitmek istesek oğlumuzu evde uyutup , bebek arabasına koyup öyle çıkardık. Mevsim yaz malum, gece 12 lere kadar çay bahçeleri , misafirlikler , yahut çekirdek çıtlayarak yaptığımız yürüyüşler ❤️ bunların hepsinde oğlum uyur vaziyette hep yanımızdaydı.

Peki biz bu uyku sürekliliğini nasıl sağladık. Tabiki empati ile . Ben bebek olsam neden uyanırdım?

1-) gün içerisinde almam gereken kaloriyi almasam, bunu gece tamamlamak isterim. Biz büyükler dahi gece uyanıp buzdolabının kapağını açmışlığımız vardır değil mi? Bu nedenle gündüz gak dese meme guk dese meme sloganını uyguladım. (Ek gıdaya geçtiğindede hiç bir öğününü aksatmadım)

2-) piskolojik doyum. Evet yine empati yapmak gerekirse ogün moralimiz bozuk olsa , sitresli olsak gece uykularımız kaçmaz mı ? Bebeklerin piskolojik sorunları da sevgi, oyun eksiklikleridir. Sonradan bulma bir oğula sahip olduğumuzdan dolayı biz bunu gün içerisinde fazlasıyla karşıladık. ( bebekken fazla ilgi, fazla dokunma , fazla masaj biraz büyüyünce de fazla oyun ihtiyacını karşılayarak aklında hiçbir sorun olmadan gündüz beslenmesinde aldığı enerjinin hepsini akşam olmadan yaktırarak geceleyin huzurlu uyumasını sağladık.

3-) son madde ve bana göre en önemlisi de evrene uyumak zorunda olduğu sinyallerini göndermek. Yani o bir birey ve bizler gibi gündüz uyanık gece uyumak zorunda. O bir bebek ve herkesin dediği gibi bebekler gece uyumaz fikrini hiç düşünmedik. Uyumak zorundaydı , uyumalıydı. Yine bir empati ile düşünürsek eğer; gece uyuyoruz. Gözümüzü açtık, çevrede hiç bir uyaran yok ve uykumuz bölünmeden uykuya dalmamız ne kadar basit değil mi? Bir de şöyle düşünelim gece uyandık biri geldi aaa merhaba dedi kalktık oturduk sohpet ettik ve uykumuz kaçtı gitti. Gel de tekrar uyu???? biz bunu yapmadık bebeğimize. Bebeğimiz hafif uyandığında emmesi gerekiyorsa emdi , büyüdüğünde susamışsa suyunu içti. Etraf karanlık bende çıt yok çünkü o uyumak zorunda. Bir tek kelime bile etmeden yapmam gerekenleri yaptım ve tekrar uykuya dalmasını sağladım.
Enes Tuğrul şuan 14. Ayına girecek ve hala aynı tutum içerisindeyiz. Gece uyuması gerektiğini benden daha iyi biliyor. Olaki mızmızlandı sırtını hafifçe sıvazlarım tekrar uykuya dalar . Tabiki bebeğiniz gün içerisinde gerekli olan kaloriyi aldıysa gece beslenmesi de başlamadan bitmiştir. Bizim gece beslenmemiz 3. Ayında son bulmuştu. Eğer kalkarsa suyunu içer ve uyur genelde .
Nasıl uyuttuğumu sorarsanız evet ayakta sallıyorum oğlumu hala. Kolik döneminde rahatlayıp çabuk uykuya geçsin diye anneannesi tarafından ayağa alıştırılmış ve sonra annesi tarafından kolayına gelip devam ettirilmiş bir ayakta sallama alışkanlığımız var. Bazen her bebek gibi uykuya direndiği günler oluyor. Fakat anne baba olarak kararlı bir tutum sergilediğimizden dolayı bize yeniliyor.

Bu yazımda size fayda getirecek bir cümlem dahi olmuşsa ne mutlu bana ???? tüm bebeklerin sağlıklı ve huzurlu uykuları olsun.

Sevgiyle 🙂
2 Yorum “Bebeğinizin mışıl mışıl uyuması için…

  1. Duygu

    Elif hanım yazdıklarınıza katılıyorum benim kızımda Elif 8 aylık bu dediklerinizi yapmayı çok isterdim ama oğluö var 8 yaşında inanın tek çocuk çok kolaymış iki çocuğun istekleri bitmiyor neye yetileceğini şaşırıyor insan aynaya bakmayı unuttum yetişmek için Allah hepimize kolaylık versin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.