Gebelik Haftası ve Doğum Tarihi Hesaplama

Gebelik normal hallerde 280 gün süren bir süreçtir. Bu da 40 haftaya tekabül etmektedir. Gebelik haftası hesaplanırken gebe kalınan gün olarak hesaplanmaz. Tüm dünyada standart olarak gebelik haftasının hesabı “Son adet tarihi (SAT)”nin ilk günü ile yapılır. Hesaplama sonucundaki tarihlerin doğruluğu, girdiğiniz son adet tarihinizin doğruluğuna bağlıdır. Yanlış hatırlama, düzensiz adet görülmesi gibi nedenlerle “Son Adet Tarihiniz” gebelik haftanızla uyumlu olmayabilir. Eğer girdiğiniz bilgiler doğru ise 3 gün yanılma payı ile tahmini gebelik haftanız çıkacaktır.

Ayrıca bebeğin beklenen doğum tarihini hesaplamak için aşağıda kolayca kendinizin de hesaplayabileceği Negele Yöntemi yer almaktadır.

Negele Yöntemi

Bebeğin beklenen doğum tarihinin hesaplanması için kullanılan yöntem, Son adet tarihinin (SAT) ilk gününe 7 gün eklenerek 3 ay geriye gidilir. Çıkan tarih bebeğin tahmini doğum tarihidir. Örnek olarak SAT ilk günü 10 Nisan olan anne adayını düşünelim. 10 Nisana 7 gün eklenerek 17 Nisan elde edilir. 17 Nisandan 3 ay çıkarılarak tahmini doğum günü olan 17 Ocak elde edilir. SAT 10 Nisan olan anne adayının tahmini doğum tarihi 17 Ocaktır.

Önemli: Bilgisayarınız tarihinin doğru olduğunu kontrol ediniz. Hesaplayıcı gebelik haftanızı bu tarihe göre hesaplayacak. Tarih yanlışsa hesaplamaya geçmeden önce bilgisayarınızın tarih ayarlarından gerekli değişiklikleri yapınız. Bu hesaplayıcı Dr. Kağan Kocatepe tarafından geliştirilmiştir.
0 Yorum “Gebelik Haftası ve Doğum Tarihi Hesaplama

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir